Tirana abonohet me barazim, 2-2 kundër Bylis! Vllaznia mposht kampionët, Teuta merr tri pikë në Korçë

Ndeshja në Shkodër dhe Korçë

Superliga shqiptare e futbollit ka nisur ditën e parë të raundit të katërt. Në Ballsh, Tirana e Bledi Shkëmbit është abonuar me "X", teksa barazoi 2-2 kundër Bylisit. Sot në 19:00, Skënderbeu humbi 2-3 nga Teuta, teksa Vllaznia fitoi 3-1 me Egnatian. Java e katërt e elitës së vendit mbyllet nesër.

Në "Adush Muça" të Ballshit, Bylis dhe Tirana barazuan 2-2 në një sfidë thriller që u vendos në minutën e 95-të. Për vendasit shënuan Arli Përgjoni në minutën e 18-të dhe Flamur Ruci në 90+5, të dy me supergola. Ndërkohë që Akileu Ndreca përmbysi përkohësisht për Tiranën me dopietë në minutat 83 dhe 88-të. Pas javës së katërt Tirana sheh katër pikë dhe katër barazime.

Në "Loro Boriçi" të Shkodrës, Vllaznia fitoi 3-1 kundër kampionëve në fuqi të Egnatias. Mala në minutën e 16-të zhbllokoi shifrat dhe kaloi në epërsi vendasit, para se Ujka të barazonte ndeshjen. Në minutën e 40-të Klinti Qato shënoi një supergol për 2-1 e Vllaznisë.  Në pjesën e dytë Bekim Balaj me një aksion model dhe pasim final nga Qato vulosi tri pikët e Vllaznisë.

Në Korçë dramë për vendasit. Skënderbeu humbi 2-3 me Teutën në një ndeshje të luftuar deri në sekondën e fundit. Nikaj shënoi për korçarët pas vetëm nëntë minutash, ndërsa Beqja barazoi në pjesën e parë. Teuta me Preknicaj dhe Krujën shënuan dy gola të tjerë, ndërsa Rashica në minutën e 90+5 gjeti golin e dytë për korçarët. Në aksionin e fundit Skënderbeu pretendoi për penallti, por VAR e cilësoi ndërhyrjen e Kotobellit si të saktë.