Ndodh çudia! Të gjitha monedhat e huaja në rritje të fortë! Ja sa këmbehet euroja dhe dollari sot

Ndodh çudia! Të gjitha monedhat e huaja në rritje të fortë! Ja sa këmbehet euroja dhe dollari sot

TIRANE- Në tregun e këmbimit valutor vendas, sot është shënuar një rritje e ndjeshme e të gjitha monedhave të huaja në raport me lekun. Krahasuar kjo me tre ditët e para të javës kur valutat patën një nënçmim të thelluar krahasuar me lekun.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, sot dollari amerikan u rrit me 1.72 lekë dhe këmbehet me 96.52 lekë kundrejt 94.80 lekë që u këmbye dje. Ndërsa euroja sot këmbehet me 104 lekë, me një rritje prej 1.70 lekë në këmbim me dje, kur monedha europiane u këmbye me 102.93 lekë

Paundi britanik krahasuar me një ditë më parë, fitoi terren me 1.89 lekë, duke prekur nivelin 121.94 lekë.

Ndërkohë, franga zvicerane këmbehet me 106.64 lekë, ose 1.44 lekë më shumë  se një ditë më parë.

Luhatjet në kursin e këmbimit kanë qenë të vazhdueshme prej më shumë se 1 vit, dhe zhvlerësimi më i madh i valutave ndodhi në pikun e sezonit veror vjet për shkak të fluksit të turistëve.

 

Foto: Kembimi valutor nga 20- 27 mars, statistikat e marra nga Banka e Shqipërisë

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tani: 27/03/2024 19:11

    Paguhet tatim fitimi kete jave

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Vllaznia zhbllokon merkaton, klubi shkodran: 'Lufta' nuk zhvillohet vetëm në fushën e blertë

Vllaznia zhbllokon merkaton, klubi shkodran: 'Lufta' nuk zhvillohet vetëm në fushën e blertë