Ndotet Gjanica, Subashi: Të ndëshkohen kompanitë e naftës, derdhin hidrokarburet në lumë

Gjanica është ndotur sërish nga derdhja e hidrokarbureve, një fenomen shqetësues ky që përsëritet prej vitesh. Lumi në gjithë gjatësinë e vet, është kthyer në zonë të nxehtë të ndotjes mjedisore, pasi mbizotëron era e rëndë e hidrokarbureve që reflekton ngjyrën e errët. 

 Qytetarët denoncojnë publikisht ndotjen e frikshme që po shkakton probleme për shëndetin e tyre, por asnjë masë nuk është marrë.

"Kam shtëpinë 500 metra larg. Ndotja është shumë e madhe duhet që qeveria të bllokojë atë impiantin që derdh mbeturina. Ndjehet era e rëndë dhe është i dëmshëm se ka fenole është i dëmshëm për gjakun dhe kockat", tha një banor.

I vetëdijshëm për këtë situatë është dhe kryebashkiaku i Fierit, Armand Subashi i cili heq përgjegjësinë nga vetja dhe shprehet se institucionet ligjzbatuese duhet të ndëshkojnë kompanitë që operojnë në nxjerrjen dhe përpunimin e naftës.

"Ndotja e lumi është prezente nga disa kompani dhe besoj se shtrëngimi i masave në këtë drejtim nga institucionet ligjzbatuese dhe nga investimet që këto kompani duhet të kryejnë edhe nga pikëpamja mjedisore. Jam i kënaqur besimplotë dhe do të mundim të realizojmë gjithë rehabilitim dhe ta kthejmë në një shëtitore", u shpreh Subashi.

Edhe pse ndotja e lumit Gjanica është një fenomen i përsëritur Inspektorati i Mjedisit nuk marrë asnjë masë për të gjobitur apo pezulluar licencat e këtyre kompanive.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot