Ndryshimi i orës verore 2022, si lëvizin akrepat

Ndryshimi i orës verore 2022, si lëvizin akrepat

Foto ilustruese

Midis 26 dhe 27 marsit, ne ndryshojmë orën: nga ora diellore do të kalojmë në orën e ditës. Prandaj, do ta gjejmë veten duke u zgjuar një orë më parë deri në tetorin e ardhshëm: akrepat do të zhvendosen një orë përpara në orën 2.00 të mëngjesit. Për sa i përket debatit për heqjen e orës verore, Shqipëria është një nga vendet e pakta në Evropë që ka zgjedhur të ruajë ndarjen në sfera kohore mes dimrit dhe verës. Në qendër të vendimit janë kryesisht kursimet e konsiderueshme të regjistruara në konsum. Në fakt, sipas asaj që konfirmon Terna, kompania që menaxhon rrjetin kombëtar të transmetimit të energjisë elektrike, në Shqipëri do të kursehen 190 milionë euro në 7 muajt e verës falë uljes së konsumit të energjisë. Një përfitim i rëndësishëm mjedisor, i matshëm në reduktimin e rreth 200 mijë ton emetimeve të dyoksidit të karbonit në atmosferë.

Në Evropë, është diskutuar prej kohësh mundësia e shfuqizimit të ndarjes në kohë. Parlamenti Evropian kishte miratuar rezolutën legjislative për këtë çështje me 410 në favor të heqjes. Nxitëse të normës ishin Finlanda, Lituania, Suedia dhe Estonia që nuk përfituan nga drita natyrale falë ndryshimit të orës. Por që atëherë nuk është arritur një zgjidhje e vetme që do të kënaqë të gjitha vendet, Shqipëria ka zgjedhur t'i rikthehet lëvizjes së akrepave.

Kur fillon ora e verës

Gjatë natës ndërmjet 26 dhe 27 marsit, ora e ditës kthehet në Shqipëri. Koha e verës do t'ju lejojë të shijoni një orë më shumë dritë. Prandaj, ditët do të zgjasin gjithnjë e më shumë deri në fund të verës, kur do të vendoset sërish koha diellore. Në orën 2:00 shqiptarët do të duhet të lëvizin akrepat një orë përpara. Në bazë të zgjedhjes për të mbajtur ndarjen në brezat kohorë, mundësia për të shijuar dritën natyrale për më gjatë dhe kursim i konsiderueshëm në konsumin e energjisë elektrike.

Ndryshimi i orës verore 2022, ju flini një orë më shumë ose një orë më pak

Do të flemë një orë më pak. Lëvizja e akrepave një orë përpara, në fakt do t'i bëjë ditët më të gjata, madje do të shtyjë edhe kohën e perëndimit të diellit. Edhe pse trupi përpiqet të mësohet me të në ditët e para pas ndryshimit të orës, koha e kursimit të ditës ka disa përfitime ekonomike gjatë verës. Evropa hapi një diskutim për këtë temë në vitin 2018, i cili u shty për shkak të pandemisë. Megjithatë, një zgjidhje unike për këtë çështje nuk është arritur: disa vende kanë zgjedhur të mbajnë vetëm një interval kohor midis atyre diellore dhe atyre ligjore, ndërsa vendi ynë është nga të paktët që besojnë se do të ketë avantazhe nga të dyja.

Kur të kthehet koha diellore në 2022

Shqiptarët do të duhet të lëvizin sërish akrepat në tetor 2022 kur të kthehet koha diellore. Me orarin e dimrit do të ktheheni të flini një orë shtesë dhe ditët do të shkurtohen. Për të qenë të saktë, do të ndryshojmë orarin në 23 tetor të ardhshëm.

Koha e verës: Udhëzimet për përdorim

Ndryshimi i orës do të bëhet në orën 2:00 të mëngjesit, por kjo nuk do të thotë se duhet të ndërprisni gjumin. Orët e dorës klasike dhe të gjitha orët analoge në përgjithësi mund të rregullohen të shtunën në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të vendosni paraprakisht ritmin tuaj në orën e ditës. Alternativa është ta shtyni çështjet e takimet për të nesërmen në mëngjes, pasi të zgjoheni, sepse në të kundërt rrezikoni vonesa.

Siç kemi mësuar prej kohësh, është shumë më thjeshtë për telefonat tanë, orët inteligjente, PC-të dhe tabletët, të cilat do të përditësohen automatikisht pa pasur nevojë për ndërhyrje të jashtme. Për shembull, ata që dikur e rregullonin alarmin në celularin e tyre nuk do të kenë asgjë për t'u shqetësuar, por do t'i gjejnë alarmet tashmë të kalibruar në kohën e verës. Në ekosistemin shtëpiak të pajisjeve dixhitale, pajisjet elektronike që nuk janë në gjendje të vetërregullohen pasi janë shkëputur nga rrjeti. Ora e furrës, ajo e mikrovalës dhe llojet e tjera të aparateve "jo inteligjente" do të duhet të rregullohen me dorë.

Ora verore do të qëndrojë në fuqi deri në fundjavën e fundit të tetorit: ndërmjet të shtunës 29 dhe të dielës 30 tetor 2022, ku akrepat do të ndryshojnë 60 minuta, duke shënuar kështu rivendosjen e orës diellore.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë