Ndryshimi i sistemit zgjedhor/ Shameti në 'Pa Protokoll': Jemi të hapur për çdo propozim

Adnor Shameti

1573247097_shameti.jpg

Deputeti socialist, anëtar i Komisionit të Reformës Zgjedhor Adnor Shameti tha në studion e Pa Protokoll me gazetaren Anduela Ndreu se PS është e hapur për të rishkuar çfarëdo lloj propozimin për Reformën Zgjedhore përfshirë këtu edhe ndryshimin e sistemit.

"Reforma Zgjedhore është një proces. Ne si anëtarë të këtij komisioni ndjejmë të gjithë përgjegjësinë. Çështjet që ne shqyrtojmë në komisionin e Reformës Zgjedhore nuk janë tonat por rekomandime të OSBE. Ky është thelbi dhe të gjitha këto çështje ku ne duam të ndërhyjmë janë përpjekje për t'i zbatuar ato. Reforma Zgjedhore është vënia në praktikë e atij rekomandimeve. Ajo që dua të them se blloku i djeshëm ka të bëjë me depolitizimin e procesit zgjedhor. Jemi të hapur për të pranuar çfarëdo lloj propozimi. Ne nuk na tremb sistemi. Ne jemi të gatshëm të bëjmë më të mirën", tha Shameti.


Lajmi kryesor:

'Zgjedhorja'/ Ralf Gjoni: Nëse nuk ndryshon sistemi dalim nga parlamenti! Shameti: Jemi të hapur për çdo propozim


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?×

Lajmi i fundit

John

4 vila për gjashtë muaj, pa asnjë shpjegim