Në arrati, 65 emigrantë libianë mes tyre dhe 5 fëmijë bllokohen në Mesdhe! Shpëtohen nga anijet italiane

Në arrati, 65 emigrantë libianë mes tyre dhe 5 fëmijë bllokohen në Mesdhe! Shpëtohen nga anijet italiane

Një anije furnizimi italian shpëtoi 65 emigrantë libianë që ishin bllokuar në një varkë prej druri të shtunën.

Avioni, i quajtur Zogu detar, po fluturonte mbi Mesdhe kur gjeti varkën prej druri, motori i së cilës ndaloi së punuari gjë që rezultoi me bllokimin e 65 emigrantëve përfshirë 5 fëmijë.

‘Zogu detar’ thuhet se përdori komunikimin me radio për të folur me anijen italiane dhe mësoi se kapiteni i Asso Ventinove tha se ishte duke pritur urdhrat nga Roma për të konfirmuar një vend të sigurt për të transportuar emigrantët.

Roja bregdetare libiane erdhi për të inspektuar vendin e ngjarjes menjëherë pasi emigrantët zbritën nga varka prej druri.

Lajmet për varkën prej druri që mbante emigrantët është vetëm anija e fundit e padëshirueshme që doli në Mesdhe. Mijëra emigrantë nga vendi i Afrikës së Veriut kanë kërkuar të ikin në Evropë nga vendi i mbushur me konflikte.

Në fund të gushtit, mbi 500 emigrantë u shpëtuan nga roja bregdetare italiane nga një varkë peshkimi në brigjet e Lampedusa, një ishull italian. Një mjek në vendin e ngjarjes raportoi në atë kohë se disa prej emigrantëve kishin pësuar abuzim fizik.

Janë 44,000 emigrantë deri më tani që kanë arritur në brigjet evropiane ndërsa largoheshin nga Libia dhe Tunizia, sipas AP. Gjysma e këtyre njerëzve janë dërguar në Lampedusa.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tosi: 03/10/2021 03:11

    Uaaaa, thashe se i kishte shperuar Lali Eri dhe Ahmetaj. Ata e bejne rrugen e mesdheut.... prisja te dilte Edi me citjane por, sa keq, kane fat keta pepinot.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

SHBA: Ndaloni bastisjet e Hezbollahut ose ne mbështesim operacionin e Izraelit

SHBA: Ndaloni bastisjet e Hezbollahut ose ne mbështesim operacionin e Izraelit