Në Bari ekspozitë për eksodin e shqiptarëve në 1991-n, Rama: Një moment përkujtimi për emigracionin dhe marrëdhëniet vëllazërore me Italinë (VIDEO)

Gjatë qëndrimit në rajonin e Puljas në Itali, Kryeministri Edi Rama mori pjesë në një  ekspozitë të hapur atje në përkujtim të eksodit të shqiptarëve në vitin 1991.

Rama ka shpërndarë video në Facebook, ku shihet i shoqëruar në ekspozitë edhe nga ministri i Jashtëm italian, Luigi di Maio.

Rama shkruan se është një moment përkujtimi tre dekada pas nisjes së emigracionit shqiptar drejt Puljas dhe reflektimi mbi rolin e peshën e emigracionit në jetën e shqiptarëve.

“Në përurimin e ekspozitës së eksodit 1991, një moment përkujtimi tre dekada pas nisjes së emigracionit shqiptar drejt Puljas dhe reflektimi mbi rolin e peshën e emigracionit në jetën e shqiptarëve, e në marrëdhëniet vëllazërore me Italinë.”– shkruan Rama.

 

1614976209_Screenshot4.jpg


Lajmi kryesor:

30 vite nga eksodi i 25 mijë shqiptarëve drejt Italisë, Luigi Di Maio: Ato pamje, të gdhendura në memorien tonë! Rama: Bujaria italiane nuk do të harrohet kurrë


K.T./I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

Denoncon PD në Berat, Alizoti: PS ka mbushur furgonin me mallra nga rezerva e shtetit dhe po ua shpërndan qytetarëve për të blerë vota