Në cilin vend fëmijët shkojnë në shkollë me biçikletë edhe në temperatura ekstreme...

Foto nga shkolla në Finlandë

Normalisht udhëtimi me biçikletë është mënyra më e mirë e udhëtimit në distanca normale dhe jo shumë të largëta.

Në kushte të këqija moti, kur ka shi ose bie borë është e vështirë të ushëtosh me biçikletë.

Por një qytet me temperatura të ulëta në Finlandë, ku ka rënë borë dhe i ftohti arrin në -17 gradë Celsius,  fëmijët ende vazhdojnë të shkojnë në shkolla me biçikleta.

Pekka Tahkola është një inxhinier urban dhe koordinatori i çiklizmit, që ka realizuar fotografitë jashtë një shkolle në Oulu, që tregon se as acari nuk i mban fëmijët larg biçikletave të tyre.

Sipas Bored Panda, kjo mund të duket e çuditshme për shumë prindër, që t’i lënë fëmijët të lëvizin në dy rrota në mot të ftohtë dhe me ngrica, por për finlandezët e qytetit Oulu është shumë normale.

Ne organizuam një turne studimi, për pjesëmarrësit nga Finlanda Jugore, për të për të parë sesi kujdesen rreth çiklizmit në shkollë në qytetin tonë”, tha Tahkola.

Bazuar në statistikat e tij, janë 1,000 nga 1,200 nxënës në shkollat e Oulu, që shkojnë në shkollë me biçikleta edhe në dimër vetëm 150 prej tyre ecin me makina.

Foto nga rrugët

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento

Komente

  • karidi: 06/12/2019 20:37

    sa te zgjut ata qe ecin me makina

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Meta përkujton Sabri Godon: Populli po kupton pasojat që sjell dhunimi i Kushtetutës, do kthehemi në shina!