Në dhjetor zgjidhet kreu i ri i SPAK, 3 kandidatë për të zëvendësuar Krajën! Emërohet nga KLP me shumicë votash

Në dhjetor zgjidhet kreu i ri i SPAK, 3 kandidatë për të zëvendësuar Krajën! Emërohet nga KLP me shumicë votash

SPAK

SPAK nën ethet e garës për kreun e ri. Në garë deri më tani kanë shfaqur interes 3 prokurorë: Edvin Kondili, Klodian Braho, Andand Xholi.

Sipas ligjit drejtimi i SPAK është me tre vite. Sipas nenit 148/dh pika 3 e kushtetutës, kreu i SPAK zgjidhet nga radhët e prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme me shumicë votash nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Parlamenti refuzoi kërkesën për ndryshime ligjore dhe zgjatje mandati e të drejtë rikandidimi për drejtuesin aktual. Një ditë më parë kreu i SPAK Arben Kraja prezantoi në parlament raportin 2021 ku rezulton se SPAK ende s’është plotësuar ame stafin e BKH-s.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • xop: 15/07/2022 21:59

  A ka dikush informacion per keta tre kandidate? A jane edhe keta thjesht frikacake ne sherbim te Berishes e Metes si Arben Kraja?

  Përgjigju
 • Kistra: 15/07/2022 13:03

  Kushdo te zgjidhet, vetem t'mos jete banore i Lalzit!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Berisha uron ekstremisten e djathtë Giorgia Meloni, Basha dhe Partitë e Popullore Europiane urojnë vetëm Forza Italia

Berisha uron ekstremisten e djathtë Giorgia Meloni, Basha dhe Partitë e Popullore Europiane urojnë vetëm Forza Italia