8 Marsi, gruaja e ‘hekurt’ e Evropës paralajmëron: Pandemia e COVID-19 po kërcënon barazinë gjinore në të gjithë sferat e jetës

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel

GJERMANI- Dy ditë para ditës së gruas, gruaja e “hekurt” e Evropës kancelarja Angela Merkel ka paralajmëruar se pandemia e COVID-19 po kërcënon barazinë gjinore në të gjithë sferat e jetës.

“Ne duhet të sigurohemi që pandemia nuk po na rikthen në stereotipet e vjetra gjinore që menduam se i kishim kapërcyer.”, tha kancelarja.

Ajo theksoi se çështjet e punës dhe kujdesit ndaj fëmijëve edhe për shkak të mësimdhënies online, gjatë pandemisë ka rënë më tepër mbi shpatullat e grave.

Kancelarja tha se qeveria federale po punonte për krijimin dhe zgjerimin e ambienteve të kujdesit për fëmijët, veçanërisht e moshës parashkollore, në mënyrë që t’u lehtësonte grave punën.

Merkel ka shprehur edhe shqetësimin e saj lidhur me pagat e pabarabarta mes burrave dhe grave, duke argumentuar se meqenëse ata luajnë role po aq të rëndësishme duhet të fitojnë të njëjtën shumë.

"Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për barazi në të gjitha fushat e shoqërisë!”

Gjermania ka një nga boshllëqet më të mëdha të pagave mes gjinive në Evropë, me gratë që fitojnë mesatarisht 19% më pak se burrat në 2019.

Kjo ka të bëjë kryesisht edhe me faktin se ato punojnë me kohë të pjesshme për shkak të detyrimeve në shtëpi.

Në një raport të publikuar nga BE, zbuloi se pandemia koronavirusit ka përkeqësuar pabarazinë ekzistuese midis grave dhe burrave në pothuajse të gjitha fushat e jetës.

Sot është dita ndërkombëtare e gruas! Gjithçka nisi më 1857, ku në një fabrikë në New York të SHBA-së, gratë vendosën të protestonin kundër kushteve çnjerëzore në të cilat punonin. Kjo ishte shkëndija e parë, që gratë në të gjithë botën gradualisht, të kërkonin dhe të luftonin për të drejtat e tyre që ne sot i gëzojmë!

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika