Në Gjirokastër s’lejohen që të futen në auditorë të pavaksinuar, rektori: 45% e studentëve janë të vaksinuar, pjesa tjetër mësim online

Më shumë se 320 studentë janë regjistruar në Universitetin ‘Eqerem Çabej’ në Gjirokastër këtë vit të ri akademik. Në çelje të tij studentët janë paraqitur me certifikatën e vaksinimit ose me test PCR. Sipas rektorit Bektesh Mema, gati 45% e studentëve janë vaksinuar, kurse vaksinimi do të jetë i hapur edhe në vijim.

Për ata të cilët nuk pranojnë që të vaksinohen ka dy skenarë, ose mësimi online ose do të marrin leksione dhe seminare në përfundim të semestrit për të plotësuar njohuritë.

Vetë studentët thonë se nuk kanë pranuar që të vaksinohen pasi nuk duhet të ishte me detyrim, por i lirë në dëshirën e tyre. Ata pranojnë se do të shkojnë në auditorë, duke bërë vazhdimisht teste pavarësisht.


Lajmi kryesor:

Tension në universitete, studentët nuk lejohen pa vaksina! Në Elbasan, Korçë e Durrës sfidohet urdhri i ministres! Pas protestës futen në auditorë edhe studentët e 'Natyrës'


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

'Bëni paradë mode', ministrja i përgjigjet Dashnor Sulës: Kujdes me  steriotipizimin gjinor, gratë mbajnë barrën më të rëndë të kësaj qeverie