Në Greqi vjen në ndihmë Rusia, 3 avionë kolosalë rusë do të hedhin 110 tonë ujë në Evia dhe Peloponez në çdo fluturim për të fikur zjarret

Avionët rusë

Tre avionë rus (një Beriev, dy Ilyushin)  njëkohësisht do të hedhin 110 tonë ujë në frontet në Evia dhe Peloponez, për të ndaluar zjarret që po shkatërrojnë këto ditë Greqinë.  Sipas asaj që shkruajnë mediat greke 3 gjigantët rusë fluturues do të punojnë së bashku sot për të shuar zjarrin në frontet e zjarrit të Evia dhe Peloponezit.

Sipas informacioneve ekskluzive të protothema.gr në orët e ardhshme avioni amfib rus Beriev, së bashku me dy gjigantët Ilyushin, do të përpiqen të formohen, duke u përpjekur të ndalojnë vatrat e zjarrit.

Të tre avionët e shuarjes së zjarrit së bashku do të lëshojnë 110 tonë ujë në të njëjtën kohë: 12 ton në Beriev dhe nga 49 ton secili Ilyoushin.

Koha e operacioneve mbahet sekret.  Për të koordinuar operacionin, janë zhvilluar negociata midis Greqisë dhe palës ruse, e cila, pas urdhrit të Presidentit Vladimir Putin, dërgoi dy Ilyushinët e mëdhenj në Greqi vetëm 24 orë më parë për të ndihmuar në shuarjen e zjarrit.

Hedhja e njëkohshme e 110 tonë ujë, një digë uji për të ndaluar zjarrin që do të tentohet për herë të parë në Greqi, do të bëhet në koordinim me forcat tokësore dhe policinë, në mënyrë që të mos ketë banorë, vullnetarë apo brigada zjarri.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën