Në Itali 30 000 punonjës shëndetësorë të infektuar me Covid, 12% e rasteve totale

Pothuajse 30,000 punonjës shëndetësorë në Itali janë infektuar nga koronavirusi.

Shifra e bërë publike nga raporti i ri javor i fondacionit ‘Gimbe’, i bazuar në përpunimin e të dhënave të Institutit të Lartë të Shëndetit përfaqësojnë 12 % të totalit të rasteve të regjistruara që nga fillimi i pandemisë.

Po sipas raportit të ‘Gimbe’, rreth gjysma e tyre janë infermiere dhe mamitë.

Dje në Itali, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë u regjistruan 21 viktima nga koronavirusi, për një total prej 34.788 që nga fillimi i emergjencës shëndetësore, si edhe 469 të shëruar, ndërsa numri i përgjithshëm i tyre ka shkuar në 190.717.

Autoritetet e shëndetësisë raportuan gjithashtu edhe 182 raste të reja pozitiv për një total prej 240.760


Lajmi kryesor:

Covid, në Itali regjistrohen 30 viktima! Bota në pragun e 11 milionë të infektuarve…Në SHBA mbi 53 mijë raste të reja


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit