Negociatat? Kryeministri i Holandës: Shqipëria nuk është gati! Kemi rregulla të rrepta

Kryeministri i Hollandës Mark Rutte

"Holanda nuk e kundërshton zgjerimin e BE-së", tha Kryeministri Mark Rutte, por shprehet se Shqipëria nuk është e gatshme të fillojë bisedimet e pranimit për momentin, ndërsa Maqedonia e Veriut është afër këtij qëllimi.

"Ne nuk besojmë se Shqipëria është e gatshme të fillojë bisedimet me BE në këtë pikë dhe për sa i përket Maqedonisë Veriore, ajo është më afër këtij qëllimi," tha Rutte për revistën Pobjeda nga Podgorica. Ai shtoi se disa vende nuk e dëshirojnë shkëputjen e dy vendeve.

I pyetur nëse ishte 2025 një afat realist për pranimin e një prej vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, Rutte u përgjigj nuk ishte qëllim në vetvete. "Unë nuk kam asnjë ide. Dhe ky nuk është një qëllim. Ne nuk kemi asgjë kundër zgjerimit të BE-së, por duhet të sigurohemi që të ndjekim rregullat dhe se gjithçka duhet të jetë e rreptë dhe e drejtë. Ky është gjithmonë pozicioni ynë”përfundoi Rutte.

Franca vendosi veton duke bllokuar hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë në samitin e liderëve të BE-së në Tetor të këtij viti, ndërsa këtij vendimi iu bashkua edhe Holanda me Danimarkën.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Me 14 muaj punë, gjyqtarja që liroi Fjolla Morinën merr zakonet e 'drejtësisë së vjetër'! A është kjo drejtësia e re që prisnit?

Komento

Komente

 • O tej: 10/12/2019 21:10

  Ky asht miku i bythqi ....Basha

  Përgjigju
 • Xhemail: 10/12/2019 20:52

  Andatevene tute tre a vafancullo siete nazista i francesi Fano schifo daper tutto

  Përgjigju
 • ver llapa: 10/12/2019 20:36

  KY ESHTE BQ....

  Përgjigju
 • redi: 10/12/2019 19:36

  Marredheniet diplomatike me Hollanden qe vazhdon avazin antishqiptar duhet te kalojne ne rang konsullate.Nuk ja vlen te merremi ne nje shtet qe dhe per 100 vjet kurre nuk do pranojne Shqiperine ne Europe.Baza e lidhjeve diplomatike eshte reciprociteti

  Përgjigju
 • Arbëri: 10/12/2019 19:28

  Këta jan të droguar dhe nuk e duan as veten e lëre të duan Shqipërinë, 8000 civil në bosnje u vran para syve të ushtarve holandez...qka të presim ne nga këta të prishur

  Përgjigju
 • ERP: 10/12/2019 18:28

  Ju keni rregulla te rrepta qe nuk e keni idene sa droge hyn te territorin tuaj?!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Ti më shpëtove nga koma', Navalny nga spitali dedikim romantik për bashkëshorten në 20-vjetorin e martesës