Macron nuk ndryshon qëndrim pas takimit me Merkel: Negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pas reformimit të BE

TOULUSE- Franca nuk ndryshon qëndrim për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në 18 Tetor. Në një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel, presidenti i Francës Emanuel Macron u shpreh se këto dy vende kanë ndërmarrë reforma të rëndësishme por fillimisht duhet të reformohet procedura e pranimit në Bashkimin Europian.

Macron tha se Reformat e ndërmarra nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë sinjale pozitive që vijnë nga një vend strategjik si Ballkani Perëndimor.

"Përshëndesim vullnetin dhe reformat e ndërmarra deri tani në këto dy vende, por pavarësisht nga sinjalet pozitive prej dy vendeve, që vijnë nga një rajon strategjik për ne, si Ballkani, ajo që ne kemi në vëmendje është të ndryshojmë procedurën e pranimeve të mëtejshme në BE", u shpreh ndër të tjera Macron.

Nga ana tjetër kancelarja gjermane përmendi shkurt vetëm faktin se kërkohet për këtë qëllim një vendim që të jetë unanim dhe i pranuar nga të 28 vendet e Bashkimit.

Një ditë më parë ministrat e Jashtëm nuk ranë dakord për të dalë me një qëndrim unanim për hapjen e negociatave, ndërsa vendimi final u takon liderëve të BE-së që do të mblidhen në datat 17 dhe 18 Tetor.

Shqiptarja.com zbuloi sot si u bllokua plani finlandez për të hapur negociatat vetëm me Maqedoninë e Veriut, pasi 12 shtete ishin gati për ta mbështetur.

VIDEO/Konferenca e përbashkët

 • Sondazhi i ditës:

  E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?

Komento

Komente

 • B*3: 17/10/2019 09:43

  Nuk me duket aspak cudi... 1. Macron s'po zgjidh dot problemet brenda shtetit te vete; 2. Macron i eshte kundervene Gjermanise per tu bere lideri nr1 ne EU (por enderron kot); 3. Franca gjthm ka fut hundet ne vendime te rendesishme dhe ka fsheh doren (mos harroni "Pranveren arabe" dhe luften ne Siri. Sa miliona u shperngulen? Ju a ka plasur emigrantet te gjitheve dhe vete nuk pranon asnje; 4. Franca, historikisht mikeshe e Rusise/Serbise; 5. Opozita shqiptare beri gjithcka qe mos hapeshin negociatat (mos me thoni te kunderten). Nqs Shqiperia ne BE, keta pisa multimilionere ne euro, do paguajne shume taksa, sepse do kete me shume kontrolle (krimi fiskal); 6. Mediat tona, qe le popullin e cmenden me lajme "o Zot i madh", por imazhi qe shiten ne bote per vete vendin e tyre, nuk kam fjale...; Ligjet ne Shqiperi jane me te plota dhe me te mira se ne EU (une jetoj, punoj ne EU), por fatkeqesisht mentaliteti nuk ndryshoka. Me vjen keq per popullin tim, sepse pavarsisht te gjithave, ne jemi njerez pozitive, por ne nje moment te caktuar ne historine tone, duke mos na afruar shtete pozitive, rame prehe e "mafias"; Macron, po krijon nje konflikt tjeter ne Ballkan kete here, por nese ballkanasit jane te zgjuar dhe e duan veten, mund ti tregojne ketij psikopati narcistik se gabohet koke e kembe. Pastaj, Macron nuk do jete gjate ne politike, Francezet mezi po presin ta zhdukin, edhe ata qe e votuan. Koken lart shqiptare...vertete na prishin keta pisat mafioza, por shumica jemi shume me larte se keta pseudo perendimore. Uroj qe dhe shtetet e tjera ti kundervihen Macronit sot! Zoti para per NE, jo per politikanet qe na felliqen.

  Përgjigju
 • Roko Sinfredi: 17/10/2019 06:39

  Kot e kemi. Makron i do me ngjyr per plaken e vet se te bardhet nuk i bojn pun. Po nuk e njef matrapikun e cunave te Balldrenit.

  Përgjigju
  • Ehhhh: 17/10/2019 10:55

   Siduket keta te balldrenit skan dale andej ti provonte ajo

 • Dino: 17/10/2019 06:31

  Po car pret nga francezi i ndyr kur ka mar nje plak per grua francezet jan populli me i ndyr qe ekziston

  Përgjigju
 • AltinTop: 17/10/2019 00:41

  30 vite pa hy ne BE...30 vite pa u denuar asnje Politikan...!!! Nxireni vete konkluzionin o popull...

  Përgjigju
 • ehhhh: 16/10/2019 23:44

  po se mos na ka dash ndonjehere keta. po fajin nuk e kan keta fajin e kemi ne, ske shtet thuaj se te kishe shtet te lepiheshin ti bashkoheshe.

  Përgjigju
 • durresi: 16/10/2019 23:24

  cohuni shqiptar ti heqim kto ndyrsira politikan dhe te luftojme per shqiperin e madhe boll me europen k..v ptu ndyrsirat Francez jevgjitet pa far ptu. te marim fatin ne dore shqiperia e madhe eshte europa jon boll me vella vrasje po te luftojm per kombin tone fuck macron pervers

  Përgjigju
 • marsel: 16/10/2019 22:48

  UNE TASHME JAM SKEPTIK, JAM SHUME SKEPTIK NESE VENDI YNE DUHET TE JETE PJESE E KETIJ UNIONI PA KOKE E PA KEMBE. DUHET PATJETER TE DISTANCOHEMI NGA KY GRUPIM HALABAKESH, POPULISTESH, PA KOMB, TE ÇNGJYROSUR, TE NDYRE. NJE UNION WE ZHVAT QYTETARET E VET DHE QE SESHTE NJE GJENDJE TE DALI ME NJE MENDIM UNIK PER CESHTJE JETIKE. MENDOJ SE NE SHQIPERI KA ARDHUR KOHA TE MENDOJME PER VENDIN TONE, PER SHQIPERINE E MADHE, DHE TE LINDI NJE PARTI QE NEVERIT KETA LANGARAQE. DO ADEROJA DIREKT ME NJE PARTI ANTIEUROPEISTE. SI PERFUNDIM I UROJ NGA ZEMRA MBRETERINE E BASHKUAR QE HOQEN NJE BARRE TE TMERRSHME SIC ESHTE "SHKATERRIMI EUROPIAN"

  Përgjigju
 • made in china: 16/10/2019 21:13

  Shqiperia ben mire te ndryshoj kurs ,te shikoj nga Kina,ekonomia me e fuqishme sot per sot ne bote.Europa historikisht nuk na ka dashur. Kur te bejn moral edhe jevgjitet francez eshte kulmi.

  Përgjigju
 • Pyka: 16/10/2019 21:12

  Pranimi!!!!!Do ti bëhej mire popullit tē shumëvuajtur.Sa per politikën,gjykatesit,prokuroret,dhe administratën e korruptuar eshte fitorja me e madhe qe kane arritur!!!!!

  Përgjigju
 • Buri Gjyshes: 16/10/2019 20:57

  Kjo është kulmi një idjot që ka për grua gjyshen e vet bo si ekspert . Po faijn se ka macroni po klasa jon e fëlliqur politike. Kur ti sdo shpin tate si të doj Bota. Ka ngel shpirti jon te by*** e macron qelbësirës mir të na e bëjn.

  Përgjigju
 • Ilir: 16/10/2019 20:54

  Franca thjesht po ben qe dyndja ne Europe te trefishohet. Po mbyll driten e shpreses qe Shqipetaret e kane pritur. Sigurisht qe faktore i ketij vendimi eshte dhe lobimi kunder Shqiperise nga PD. Realitet i hidhur ku Shqiperia gjithmone e neperkembur nga kjo Europe. Shqipetaret gjithmone do ta gjejne hapesiren edhe pa Europen, sic e kane gjetur!

  Përgjigju
 • Emi: 16/10/2019 20:47

  Dikur kritikoshin diktaturen ne shqipnin kurse sote perse nuk bahen me ne. Kan skan than se europa ashte kur....v

  Përgjigju
 • Hahahah: 16/10/2019 20:44

  Kesaj i shoke te ndryshosh rregullat e lojës në mes.....të thonë se çfarë duhet të bësh për të marrë negociatat dhe pasi i bën të gjitha , thonë që duhet të ndryshojmë rregullat e lojës....turp

  Përgjigju
  • Lui: 16/10/2019 21:35

   Fiks fare.. Turp per lojen e ndyre!!!

 • Huawei: 16/10/2019 20:34

  Edo bo shoqni me putinin se ka per te ra me mire, nigjo mu plako

  Përgjigju
  • CaBone: 16/10/2019 22:22

   Shum e vertet

 • Kafsha: 16/10/2019 20:34

  Një jetë funderrina kemi patur në politikë! 50 vjet PPSH dhe 30 vjet Njeriun e Ri qe polli PPSH-ja.

  Përgjigju
 • durresi: 16/10/2019 20:18

  me kte president qe kemi ne nuk duam veten, normal qe do na bej dhe pordh ky perversi ptu fare e keqe

  Përgjigju
 • Andi: 16/10/2019 20:07

  Sa rendesi i jep vetes Macroni!!!! Kur ne fakt eshte as Lider ne vendin e tij. Prisni kurdet dhe luftetaret e IS nga loja e bukur shahut qe pergatiti Trump dhe Erdogani. K....ve e vjeter mbete moj Evrope!!! Merruni me Aziatiket tani ne brigjet e Adriatikut.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mazhoranca mbështet nismën e opozitës parlamentare: Ndryshimet kushtetuese legjitime! Alimadhi: Të verifikohen firmat