'MEK është një kundërforce e ideologjisë', Maryam Rajavi nga vizita e Pence: Islami ynë lufton tiraninë! Nuk bën dallime mes Krishtit, Moisiut apo Muhamedit

'MEK është një kundërforce e ideologjisë', Maryam Rajavi nga vizita e Pence: Islami ynë lufton tiraninë! Nuk bën dallime mes Krishtit, Moisiut apo Muhamedit

1656006535_mike1.JPG

Nga vizita e ish zëvendës Presidentit amerikan të shtetit, udhëheqësja e muxhahedinëve të popullit të iranit, Maryam Rajavi ka folur rreth rezistencës së popullit iranian. Sipas saj, kjo rezistencë do të ndryshojë rrjedhën e historisë.

'Rezistenca e iranianeve është rezistenca e një kombi e cila mund të ndryshojë rrjedhën e historisë.

Ne shohim zhvillimet në Ukrainë. Nëse ky popull nuk do të përqafonte armët, cili do te ishte fati i tyre?

Duke besuar ne Islam demokratik, MEK është një kundërforce e ideologjisë se Mullave në emër te Islamit. Islami ynë e refuzon tiraninë. Nuk bën dallime mes Krishtit, Moisiut apo Muhamedit.

Duke ndarë fenë nga shteti, kjo alternativë është zgjidhja për themelimin e qeverie demokratike.

Udhëheqësit e Teheranit janë në pikën e tyre më të dobët duke u përballur me thirrjet e popullit për ndryshim.

Sot bota sheh qartësisht që politika e Mullahve ka dështuar. Ky është një regjim i cili nuk ka hequr dorë nga armët nukleare. Masakra e të burgosurve politik dhe shtypja e protestuesve duhet te referohet tek këshillin e sigurisë së Kombeve të Bashkuara.

Lufta e të rinjve rebel të Iranit për të përmbysur regjimin duhet dhe meriton njohje. Zoti Zv. President luftëtarë për liri të Iranit që kam luftuar kundër regjimit, ju mirëpresim juve në Ashraf 3 dhe nesër do ju mirëpresin në Iran. '- tha Maryam Rajavi, udhëheqëse e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit.


Lajmi kryesor:

Zëvendëspresidenti Mike Pence viziton Ashraf 3, zhvillon bisedime me Presidente e zgjedhur e NCRI, Maryam Rajavi! Të pranishëm Kryemadhi, Balla dhe nga PD Alibeaj


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë