Nesër 10 vite nga protesta e 21 janarit, Policia e Tiranës kërkon rihapjen e dosjes

TIRANË- Policia e Tiranës përmes një kërkese i është drejtuar Prokurorisë së Tiranës për rihapjen e dosjes "21 Janari".

Kërkesa vjen në prag të 10 vjetorit të 21 janarit 2011, ku mbetën të vrarë katër protestues të opozitës së asaj kohe. Gazetari i Report Tv, Sokol Dema raporton se kërkesa është specifike për vrasjen e Aleks Nikës, mbetur pa autor, dosje e mbyllur një vit më parë.

Ndërkohë më herët, sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla ka paralajmëruar se Prokuroria edhe ka kërkuar hetime të mëtejshme për vrasjen e dy protestuesve Aleks Nika dhe Hekuran Deda. Sipas Ballës, ky hetim nuk duhet të fokusohet vetëm te ekzekutorët, por dhe të urdhëruesit, duke iu referuar ish-kryeministrit Berisha.

Nesër, më 21 Janar 2021, bëhen 10 vite nga vrasja e 4 protestuesve Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj, para kryeministrisë, në protestën e thirrur nga Partia Socialiste.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento

Komente

 • vlonjati: 21/01/2021 09:03

  Pse ju duket pak ju kjo qe ben Rama ! Ai çdo vit dergon nga nje tufe me lule ne shesh dhe ju ben nga nje vizite ne shtepi dhe mbi te gjitha i dha dhe demshperblim.

  Përgjigju
 • Petriti: 21/01/2021 00:25

  Nese Policia ka fakte te reja, atehere shume mire qe kerkon rihetim. Pamvaresisht se u denuan vrasesit e qytetareve te pafajshem, nuk u hetuan dhe denuan urdheruesit: kreu i Gardes, Ministri i Brendshem dhe vecanerisht Kryeministri i kohes! Por, 21 janari ka edhe aspektin tjeter te hetimit te pakryer. Te urdheruesve, organizuesve dhe financuesve te atyre dhjetra individeve te dhunshem qe ne proteste ishin pikerisht per te kryer dhe kryen nje sere aktesh vandale dhe kriminale per te krijuar tension te panevojshem. Dhe kjo eshte pergjegjesi qe i atribuohet Kryeministrit te sotem, bashke me larot nga Frroket e deri te (ko) Doshet! Dhe ky do qe nje hetim objektiv i asaj ngjarje te frikshme.

  Përgjigju
  • Durresi: 21/01/2021 09:39

   Shume e sakte,faji nuk eshte asnjehere kopil..

 • Vlora: 20/01/2021 21:21

  Rama u betua drejtesi kurse dy mandate thosh drejtesi e koruptuar po tani qe u be vetingu ca do thote moter q....

  Përgjigju
 • Lexues: 20/01/2021 18:52

  Po I gjati u betua per drejtesi...cfare eshte ??shasheke...policia e tiranes ka nja 257373737 ceshtje te pazbardhura..apo keshtu ka.thene gjigandi

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Grida Duma i del në mbrojtje Bashës, sulmon Arben Imamin: Nuk e njihja, por e mbrojta në 2013 kur Rama donte ta fuste në burg