New York, 'Dentisti' shqiptar i ISIS dënohet me 22 vite heqje lirie

Një gjykatë në New York ka dënuar me 22 vjet heqje lirie një shqiptar me vendbanim në Bronx, i cili synonte të bëhej pjesë e grupit ekstremist të Shtetit Islamik.

Sipas akuzës, që nga viti 2015, Sajmir Alimehmeti, i cili veten e quante “Dentisti”, kishte blerë thika dhe pajisje të tipit ushtarak.

Gjykatësi federal i Manhatanit, Paul Engelmayer, ndërsa po publikonte vendimin për dënimin e tij nën akuzat për ofrim të mbështetjes materiale për ISIS-it dhe për mashtrim me pasaportë, e quajti shqiptarin “Një bombë e kurdisur”.

Alimehmeti, shtetas i natyralizuar amerikan ishte arrestuar në vitin 2016. Ai kishte qenë në vëmendje të autoriteteve të paktën që nga viti 2014, kur atij i ishte mohuar dy herë hyrja në Britani, prej nga synonte të udhëtonte për në Siri.

Në vitin 2015 ai kishte aplikuar për një pasaportë të re amerikane, duke pretenduar se e kishte humbur të parën.

Në vitin 2018 ai kishte pranuar fajësinë, duke theksuar se ka gënjyer gjatë aplikimit për pasaportë si dhe për ofrim të mbështetjes materiale për ISIS-in.

I.C./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Me 14 muaj punë, gjyqtarja që liroi Fjolla Morinën merr zakonet e 'drejtësisë së vjetër'! A është kjo drejtësia e re që prisnit?

Komento

Komente

 • Loti: 09/12/2019 19:35

  Edhe ty kishim mangut. Duhet nje studim psikologjokoshoqeror se eshte e pamundur qe ne US ku ke femra nga te gjitha rracat, ke sheshit çka t ket shpirti qef, ti shko e behesh jehadist.

  Përgjigju
 • Toni: 09/12/2019 12:58

  22 plumba do ishin me te pershtatshme per kafshe te tilla mosmirenjohese!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Procesi 'Hajdari' ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vrasjes