New York, nënshkruhet marrëveshje për heqjen e vizave mes Shqipërisë dhe Kazakistanit

New York, nënshkruhet marrëveshje për heqjen e vizave mes Shqipërisë dhe Kazakistanit

Olta Xhaçka dhe Tileuberdi Mukhtar

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me Ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Tileuberdi Mukhtar. Gjatë takimit në New York, nënshkroi marrëveshjen për heqjen e vizave mes Shqipërisë dhe Kazakistanit.

Ministrja Xhaçka u shpreh se kjo marrëveshje do të kontribuojë në intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh dhe në lirinë e lëvizjes. Në kryeqytetin Astana, ka një prani të konsiderueshme shqiptarësh, prej rreth 300-400 personash. Në Kazakistan punojnë nga 3-4 mijë shqiptarë në vit.

14 shtator, Këshilli i Ministrave miratoi në parim marrëveshjen për heqjen e ndërsjellë të vizave me Kazakistanin.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Suloja: 23/09/2022 14:12

  Po ci duhet shqiprise kazakistani,meret vesh ca vjen qe andej,liberalizoni vizat me britanine po keni bol.. qe ka levizje emigrantesh dhe ekonomi, keta te tjeret si duhen as dreqit

  Përgjigju
 • Tosi: 23/09/2022 12:48

  Nje nga "premtimet" e mbajtura te shokut Begjet Pacolli.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë