Nga levreku me 'qumësht tigri' te tacos dhe salmoni i tymosur, çfarë u shtrua në darkën e liderëve të NATO

Nga levreku me 'qumësht tigri' te tacos dhe salmoni i tymosur, çfarë u shtrua në darkën e liderëve të NATO

Darka në Pallatin e Madridit

Në darkën zyrtare të shtruar nga Mbreti i Spanjës dhe Mbretëresha Letitia në Pallatin e Madridit për liderët e vendeve anëtare në NATO kishte shumëllojshmëri ushqimesh.

Shefi i famshëm madrilen Paco Ronthero vendosi që të përfshinte ullinj, briosh me ton, peshk levrek me 'qumësht tigri' (salcë e famshme peruane), karavidhe me vaj ulliri, taco me mish viçi të ëmbëlsuar dhe salmon të tymosur.

Në tavolinë nuk munguan edhe brusketat me karkaleca me hudhër, misër të pjekur me avokado, kroketa merluci të skuqur. Pjata kryesore ishte merluci me salcë më të vogël, lëng trofte me tapiokë (niseshte), ndërsa për ëmbëlsirë kishin kokos me mente dhe fruta pasioni. Për të pirë u shërbye verë e kuqe, e bardhë dhe ujë mineral ose i gazuar. Në darkë ishte i pranishëm edhe kryeministri Edi Rama me bashkëshorten e tij Linda Rama.

Samiti i NATO-s nisi zyrtarisht sot në orën 11:00, me ceremoninë e pritjes së liderëve nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez. 


Lajmi kryesor:

Samiti i NATO-s/ Zelensky: Na duhen më shumë armë, lufta e Rusisë s’përfundon me ne! Biden: Shtojmë praninë e trupave në Itali dhe Gjermani


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Dëborë në Fushë–Arrëz/ Kryebashkiaku Curri publikon pamje nga peisazhi mahnitës: Mirësevini turistë të dashur (VIDEO)

Dëborë në Fushë–Arrëz/ Kryebashkiaku Curri publikon pamje nga peisazhi mahnitës: Mirësevini turistë të dashur (VIDEO)