Nga një pagesë prej 130,000 dollarësh për aktoren e filmave pornografike, e deri te padia nga prokurori i Manhatanit, ja si nisi hetimi për ish-presidentin Trump

Nga një pagesë prej 130,000 dollarësh për aktoren e filmave pornografike, e deri te padia nga prokurori i Manhatanit, ja si nisi hetimi për ish-presidentin Trump

Një pagesë prej 130,000 dollarësh për aktoren e filmave pornografike u bë shkak për nisjen  e një  hetimit nga prokurori i Manhatanit. Ngjarjet që ndodhën në harkun kohor 2018-2023 zbardhin rrethanat e çështjes së bujshme për ish-presidentin Amerikan.Historia që duket se do t’i kushtojë shumë ish-presidentit nisi në vitin 2018, kur ky bëri një pagesë prej mijëra dollarësh për të një takim seksual me Stormy Daniels, aktore  e filmave pornografike. Kjo ka nxitur nisjen e një hetimi ndaj Trump i cili sot akuzohet në  lidhje me pagesat e bëra gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016 të republikanit për të blerë heshtjen e një aktoreje të filmave pornografikë, me të cilën thuhej se kishte pasur një marrëdhënie jashtëmartesore. Më poshtë është një afat kohor i ngjarjeve që çuan në akuzat:

JANAR 2018

Ëall Street Journal raporton se Trump organizoi një pagesë prej 130,000 dollarësh për aktoren pornografike, Stormy Daniels në tetor 2016 për ta penguar atë të diskutonte një takim seksual që ajo tha se kishte pasur me Trump në 2006.Trump ka mohuar vazhdimisht të ketë një lidhje me Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford.

SHKURT 2018

Michael Cohen, një ish-avokat privat dhe fiksues i Trump, thotë se ai e pagoi Daniels duke përdorur paratë e tij dhe nuk u drejtua nga kompania apo fushata e Trump për të bërë pagesën. Ai tha se Trump kurrë nuk e rimbursoi atë për pagesën. Çohen më vonë do të kundërshtonte të dyja deklaratat nën betim, duke thënë se Trump në fakt e udhëzoi atë për të bërë pagesën dhe e rimbursoi atë.

SHKURT 2018

Revista Neë Yorker raporton se Trump kishte një lidhje me modelen e Playboy Karen McDougal nga 2006 deri në 2007. Revista tha se American Media Inc, botues i tabloidit National Enquirer, i pagoi McDougal 150,000 dollarë menjëherë pasi Trump u bë kandidati republikan për president në vitin 201. të drejtat për historinë e saj. National Enquirer nuk e publikoi kurrë historinë.

PRILL 2018

Trump, i pyetur nga gazetarët nëse ai dinte për pagesën ndaj Daniels, u përgjigj: "Jo". I pyetur pse cohen e bëri pagesën, Trump tha: "Duhet të pyesni Michael Cohen".

MAJ 2018

Në një zbulim të etikës, Trump pranon rimbursimin e Cohen për 130,000 dollarët e paguar për Daniels.

KORRIK 2018

Rudy Giuliani, një nga avokatët personalë të Trump në atë kohë, thotë se Cohen regjistroi një bisedë me Trump dy muaj përpara zgjedhjeve të 2016, në të cilën të dy diskutuan një pagesë të mundshme për McDougal. Trump mohon keqbërjen dhe e quan kasetën e Cohen "ndoshta të paligjshme".

GUSHT 2018

Cohen pranon fajësinë për akuzat penale në gjykatën federale të Manhatanit, duke përfshirë shkeljet e financimit të fushatës për pagesat e parave të heshtura. Ai dëshmoi se Trump e udhëzoi atë të bënte pagesat "për qëllimin kryesor për të ndikuar në zgjedhje".

Në padinë e tyre ndaj Cohen, prokurorët thonë se një kandidat për zyrë federale i referuar si "Individual-1" ka rregulluar pagesat. Trump nuk u akuzua për një krim. Geoffrey Berman, prokurori më i lartë federal në Manhattan në atë kohë, më vonë konfirmoi se Trump ishte Individual-1.

DHJETOR 2018

Trump, në Tëitter, i quan pagesat e parave të heshtura një "transaksion të thjeshtë privat". Në një intervistë me Reuters, ai thotë se pagesa për Daniels "nuk ishte një kontribut i fushatës" dhe "nuk kishte asnjë shkelje bazuar në atë që bëmë".

GUSHT 2019

Cyrus Vance, Prokurori i Qarkut në Manhattan në atë kohë, lëshon një fletëthirrje për Organizatën Trump - kompania familjare e pasurive të paluajtshme të Trump - për të dhënat e pagesave të parave të heshtura.

KORRIK 2021

Zyra e Vance padit Organizatën Trump dhe ekzekutivin e saj më të lartë financiar për akuza për mashtrim tatimor. Vetë Trump nuk akuzohet për një krim dhe aktakuza nuk përmban referenca për pagesat e parave të heshtura.

SHKURT 2022

Dy prokurorët kryesorë që udhëheqin hetimin për praktikat e biznesit të Trump japin dorëheqjen. Një nga prokurorët, Mark Pomerantz, tha më vonë se dorëheqja e tij erdhi pasi Alvin Bragg - i cili zëvendësoi Vance si Prokurori i Qarkut - i tregoi atij se kishte dyshime për ndjekjen e një çështjeje kundër Trump.

Zyra e Bragg thotë se hetimi është në vazhdim.

DHJETOR 2022

Organizata Trump është shpallur fajtore për mashtrim tatimor pas një gjyqi në gjykatën e shtetit të Nju Jorkut në Manhattan.

JANAR 2023

Zyra e Bragg fillon të paraqesë prova në lidhje me rolin e pretenduar të Trump në pagesat e parave në 2016 për një juri të madhe.

MARS 2023

Prokurorët e Manhattan-it e ftojnë Trumpin të dëshmojë para jurisë së madhe, gjë që ekspertët ligjorë thonë se është një shenjë se një aktakuzë mund të vijë së shpejti. çohen dëshmon para jurisë së madhe.

18 MARS 2023

Trump thotë në platformën e tij të mediave sociale Truth Social se pret të arrestohet të martën dhe u bën thirrje mbështetësve të tij të protestojnë. Një zëdhënës i Trump tha se ish-presidenti nuk ishte njoftuar për ndonjë arrestim.

23 MARS 2023

Zyra e Bragg thotë se Trump krijoi një pritje të rreme se ai do të arrestohej dhe u thotë kongresmenëve republikanë që kërkojnë komunikime, dokumente dhe dëshmi në lidhje me hetimin se ata po ndërhynin në një hetim në vazhdim.

24 MARS 2023

Trump paralajmëron për "vdekje dhe shkatërrim" të mundshëm nëse ai akuzohet për një krim.

30 MARS 2023

Një burim i zbatimit të ligjit dhe raportet e mediave amerikane thonë se Trump është i paditur

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Përdorimi i monedhës europiane në vend të Lekut, Çoçoli: Bizneset mos të pranojnë Euro, ndryshe të gjobiten

Përdorimi i monedhës europiane në vend të Lekut, Çoçoli: Bizneset mos të pranojnë Euro, ndryshe të gjobiten