Nga viti 2023, duhet të paguani për të vizituar Europën! ETIAS do të bëhet e detyrueshme

Nga viti 2023, duhet të paguani për të vizituar Europën! ETIAS do të bëhet e detyrueshme

Foto ilustruese

BE ka njoftuar nisjen e sistemit ETIAS që do të nisë nga muaji maj i vitit 2023 që do të thotë se se për të hyrë në Europë do të nevojitet një pagesë prej rreth 7 euro. ETIAS nuk është njësoj si viza, është më e shpejtë, bëhet online dhe nuk kërkon informacion biometrik, por është procedurë që ka një kosto. Kjo skemë është e ngjashme me atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ESTA.

ETIAS, i cili është Sistemi Evropian i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit, ishte planifikuar të bëhej në fund të vitit 2022. Qytetarët rezidentë në shtetet e BE-së përjashtohen nga skema dhe kanë të drejtën e lëvizjes së lirë, ndaj lejohen të qëndrojnë sa kohë të duan në shumë shtete. 

Të gjithë vendet jo anëtarë të BE që nuk kanë nevojë për vizë për tu futur në zonën Shengen, ku përfshihet edhe Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina! Në total janë 67 vende që nuk janë në Europë por marrin viza falas. Ndërkohë me sistemin ETIAS, grup mosha nga 18-70 vjeç duhet të paguajë 7 euro për të udhëtuar drejt BE.

Lëvizja prek rreth 60 shtete, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe, e cila humbi të drejtën e lirisë pas lëvizjes me Brexit. Procesi i aplikimit do të bëhet përmes një sistemi automatik me aprovim të garantuar brenda pak minutash. Kështu tregon një memo e re e BE.

Koha maksimale që duhet pritur për aprovim mund të jetë një muaj në çështje të veçanta. Nëse aplikacioni refuzohet, është e drejta për ta apeluar. Autorizimi ETIAS është i vlefshëm për një numër të pakufizuar hyrjesh për tre vjet. Ndërsa personat që vijnë nga vendet e botës së tretë nuk mund të qëndrojnë më shumë se 90 ditë në bllokun europian në tërësi.

Nuk është ende e qartë nëse të tjerët do të kenë një tarifë të reduktuar ose do të jenë në gjendje të aplikojnë falas. Në krahasim, SHBA tarifon 21 dollarë për një autorizim ESTA. Data e fillimit të aplikimeve nuk është bërë ende e ditur.

Çfarë dokumentesh i duhen një shqiptari për të marrë ETIAS?

Ekzistojnë vetëm një pjesë e vogël e kërkesave të ETIAS për qytetarët shqiptarë. Ato përfshijnë sa vijon:

Një pasaportë e vlefshme dhe e azhurnuar e lëshuar nga Shqipëria. Kjo pasaportë duhet të jetë e vlefshme për të paktën tre muaj nga data kur udhëtari planifikon të hyjë në zonën Shengen. Nëse pasaportave ju kanë mbetur më pak se tre muaj, ne rekomandojmë të merrni një pasaportë të re përpara se të aplikoni për ETIAS.
Një formë e vlefshme pagese për të paguar tarifën e aplikimit, të tilla si një kartë krediti ose debiti.
Një adresë emaili për të marrë njoftime në lidhje me statusin e ETIAS të aplikantit.
Sapo të plotësohen të gjitha këto kërkesa, udhëtarët mund të vazhdojnë me aplikimin e tyre ETIAS.

Procesi i Aplikimit ETIAS për qytetarët shqiptarë:

Aplikimi ETIAS për qytetarët shqiptarë është i thjeshtë dhe zgjat më pak se 15 minuta. Aplikimi do t'u kërkojë udhëtarëve disa detaje personale, duke përfshirë:

Emri i plotë
Data e lindjes
Gjinia
Kombësia
Informacion për pasaportën (Numri, data e lëshimit, data e skadimit)
Informacioni i kontaktit (adresa e shtëpisë, numri i telefonit)
Adresa e emailit

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • NÂ e futen: 24/06/2022 19:09

  Mos

  Përgjigju
  • Albanezet: 24/06/2022 22:52

   Nderkohe qe albanezet presin me hap negociatat BE rivendos vizat dhe me paese madhe. Cfaredolloj emri ti vendose be ky eshte sistem i perparuar vizash qe shmang korrupsioni e ambasadave dhe ja delegon te drejtat zyrave te te huajve ne shtetet respektive. Kjo eshte BE mike. Doni me albaneze per te kuptuar?!

 • Sondazhi i ditës:

  Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

Salianji ‘kërcënon’ Ramën: Kemi fituar mbështetjen e popullit, tani sheshet do shpërthejnë nga zemërimi

Salianji ‘kërcënon’ Ramën: Kemi fituar mbështetjen e popullit, tani sheshet do shpërthejnë nga zemërimi