‘Ngatërron Ukrainën më Irakun’, gafa e radhës e George W Bush (VIDEO)

Ish- Presidenti i SHBA-ve, George W Bush ,gjatë një eventi në Dallas ditën e djeshme kur ai po kritikonte sistemin politik të Rusisë ngatërroi Ukrainën me Irakun.

“Rezultati është mungesa e kontrolleve dhe ekuilibrave në Rusi dhe vendimi i një njeriu për të nisur një pushtim tërësisht të pajustifikuar dhe brutal të Irakut”. Ai e korrigjoi shumë shpejt duke thënë “E kam fjalën për Ukrainën”, tha ai.

Mesa duket Bush ngatërroi pushtimin e Ukrainës nga lideri rus me pushtimin e Irakut nga SHBA-të në 2003 për të gjetur dhe shkatërruar armët e pretenduara të shkatërrimit në masë që nuk u gjetën kurrë./The Guardian

 

S.C//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • fix: 19/05/2022 10:44

    nuk esht gafe, ai tha te verteten, une kam pushtuar irakun oa asnje arsye, i del edhe ne enderr

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Koncesioni i sterilizimit dhe check up, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë dëshmon për herë të dytë në SPAK

Koncesioni i sterilizimit dhe check up, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë dëshmon për herë të dytë në SPAK