Ngjarje tronditëse, 25 nxënës nën 6 vjeç vdesin pasi klasa e tyre me kashtë merr flakë në Nigeri

Ngjarje tronditëse, 25 nxënës nën 6 vjeç vdesin pasi klasa e tyre me kashtë merr flakë në Nigeri

Një klasë në Afrikë

Të paktën 25 fëmijë të moshës 5-6 vjeç kanë vdekur pasi klasat e tyre me kashtë u përfshinë nga zjarri në Nigerin jugor, në Afrikë Disa të tjerë u plagosën gjatë zjarrit, i cili shpërtheu të hënën në mëngjes ndërsa fëmijët merrnin pjesë në mësimet shkollore në rajonin Maradi të vendit.

Nuk dihet ende shkaku i zjarrit. Në Nigeri, klasat e tejmbushura shpesh ndërtohen duke përdorur dru dhe kashtë kur strukturat kryesore me tulla nuk janë në gjendje të strehojnë të gjithë nxënësit e shkollës.

Zjarri i së hënës shkatërroi tre klasa të tilla, tha kryetari i bashkisë së qytetit Maradi, Chaibou Aboubacar për mediat lokale.

Disa nga të plagosurit thuhet se janë në gjendje kritike. Të gjitha mësimet në shkollë janë pezulluar. Ndërsa nuk është e pazakontë që zjarret të ndodhin në ndërtesat e shkollave në Niger, është e rrallë që ngjarja e tillë të rezultojë në kaq shumë vdekje.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Ç’fushatë do të bëjnë kandidatët e Foltores?

Ç’fushatë do të bëjnë kandidatët e Foltores?