Ngritën flamuri kuqezi dhe vendosën kurora me lule pranë obeliskut te Besëlidhjes, kështu u festua dita e Pavarësisë në Lezhë

Si në të gjithë Shqipërinë, ashtu edhe në Lezhë u kremtua këtë të diele 109-vjetori i shpalljes së pavarësisë. Ceremonia u zhvillua pranë obeliskut të Besëlidhjes në qendër të qytetit, ku u ngrit flamuri dhe u vendosen kurora me lule nga autoritete lokale në përkujtim të kësaj ngjarje të rëndësishëm për kombin shqiptar. Gjok JAKU Prefekt i Qarkut Lezhe

Prefekti i Qarkut të Lezhës, Gjok Jaku, ka uruar shqiptarët për ditën e flamurit dhe të pavarësisë së vendit tonë.

“Kjo ditë e shenjtë për flamurin tonë kombëtarë, na bën krenarë te gjithëve. Ky flamur na prinë përpara për ditë më të mira, për progres dhe integritet. Në emër të qeverisë shqiptarëve dua përshëndesë komuniteti lezhjan, që është mbështetje në përparimin e përditshme të Bashkisë së Lezhës”, tha Jaku.

Përfaqësuesit lokal dhe deputeti i Partisë Socialiste Eduard Ndreca, vlerësuan sakrificën e të gjithë atyre që kontribuuan për pavarësinë e vendit.

"Sot është dita më e rëndësishme e historisë sonë, është dita kur kurorëzua mundi dhe sakrifica e këtij populli për tu çlirua nga pushtuesi turk dhe për të pasur pavarësi. Ne duhet ta kujtojmë këtë sakrificë dhe mund.” , u shpreh Ndreca.

Në aktivitetin e organizua nga bashkia për 109-vjetorin e shpalljes së pavarësisë ra në sy mungesa e përfaqësuesve të opozitës në Lezhë.


Lajmi kryesor:

109-vjetori i Pavarësisë, i treti përvjetor me kremtime të kufizuara! Festimet nisën nga Vlora ku u ngrit Flamuri! Të pranishëm Rama, Meta dhe Nikolla (VIDEO)


J.GJ./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

'Le Monde' e ashpër me Kurtin: Kryeministër jofleksibil, rrezikon që të nisë konfrontim me ata që e mundësuan pavarësinë

'Le Monde' e ashpër me Kurtin: Kryeministër jofleksibil, rrezikon që të nisë konfrontim me ata që e mundësuan pavarësinë