Ngrihet ura e Mesaplikut, 300 banorë dalin nga izolimi

E shembur  nga moti i keq me reshje te shumta, izoloi më shumë se 300 banorë të fshatit Mesaplik në Selenicë të Vlorës. Sot ura më të njëjtin emër, Mesaplik, u vu në funksion të fshatarëve të zonës. Ajo do jetë e përkohshme por e sigurt, deri në një zgjidhje përfundimtare.

U deshën dy javë punime nga forcat xheniere të ushtrisë që ura të ngrihej dhe të japë frymëmarrje Mesaplikut me fshatrat e tjerë.

"I kemi dhënë zgjidhje provizore, por siç e patë nga cilësia do të jetë urë funksionale që do i shërbejë komunitetit. Kjo nuk është vetëm zonë malore e bujqësore, por edhe turistike", u shpreh Prefekti i Vlorës Flamur Mamaj.

Dëmtimi i urës në muajin Dhjetor u trajtua gjatë në media për shkak të izolimit që u krijua fillimisht për banorë të zonës.

"Do të ftoja gjithkënd ta vizitojë sepse rruga e lumit të Vlorës e ka lehtësuar ardhjen në këto zona që kane qenë të paarritshme nga njerëzit që e kanë në zemër Labëri", tha Zv. Ministrja Vilm Bello, zv/ministre e Turizmit.

" Do ti thotë Mesaplikut ta gëzojë urën. Nuk është gjëja më e madhe por është emergjence e zgjidhur në kohë", u shpreh deputeti Vullnet Sina.

Në ato ditë të motit të keq, Vlora u përfshi në një situatë tejet të vështirë edhe për shkak të vërshimit të Vjosës.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës