Ngushtohen mundësitë e Trump për një mandat të dytë

Ndërsa orët kalojnë presidenti aktual i largohet çdo ditë e më shumë një mandati të dytë presidencial. Pas certifikimit të rezultatit në Xhorxha, Donald Trump ndeshi në një pengesë tjetër, për të përmbysur fitoren e Biden, pasi zyrtarët në Miçigan treguan se do të vazhdonin me vërtetimin e rezultateve. Agjencia e zgjedhjeve në Miçigan rekomandoi që rezultatet e 3 nëntorit të certifikohen javën e ardhshme.

Rekomandimi u postua në internet me njoftimin zyrtar për mbledhjen e së hënës të autoriteteve vendase.  Byroja Shtetërore e Zgjedhjeve tha se 83 qarqet e Miçigan kishin dërguar rezultatet e tyre të certifikuara në Lansing.

“Ashtu si në zgjedhjet e kaluara, disa juridiksione bënë gabime në raportimin e rezultateve jozyrtare natën e zgjedhjeve. Këto gabime i atribuohen të gjitha gabimeve njerëzore në funksionimin e mjeteve të përdorura për të raportuar rezultate jozyrtare, nuk ndikuan në tabelën aktuale të votave dhe u identifikuan dhe korrigjuan ose para ose gjatë numërimit”, thuhet në rekomandim.

Biden mundi Trump me më shumë se 150,000 vota, duke forcuar pozitën e tij si i zgjedhur për president.

Pas një vargu humbjesh në përpjekjet e tij për të sfiduar rezultatet e zgjedhjeve, ekipi i Trump shpreson të bindë legjislaturat e kontrolluara nga republikanët në shtetet kryesore që të injorojnë rezultatin dhe të deklarojnë  atë fitues.  Ndër taktikat e përdorura së fundmi: thirrjet telefonike personale të presidentit me zyrtarët lokalë të zgjedhjeve që po përpiqen të anulojnë çertifikimin e zgjedhjeve në Miçigan, përpjekjet e një sfide ligjore që Pensilvania të mos respektojë votën popullore dhe presioni ndaj zyrtarëve të zgjedhjeve në Arizona për të vonuar çertifikimin e votave. Ekspertët i shohin këto si përpjekjet e fundit të dëshpëruara, nga ekipi i fushatës së presidentit Trump, megjithatë nuk ngurojnë të theksojnë se dëmi Trump po i bën demokracisë është i jashtëzakonshëm.

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Greqia zgjat masat izoluese deri më 14 dhjetor