Nis projekti, në 2024 gati parkimi i parë publik në Durrës! Do të ketë 396 vende dhe 7 nivele

Në Durrës po ndërtohet i pari parkim publik që pritet t’i japë zgjidhje trafikut sidomos gjatë periudhës së plazhit. Me gjysmë miliard lekë, parkimi me disa kate do të jetë gati në prillin e vitit të ardhshëm. Ndërsa çmimi i biletave pritet te përcaktohet nga Këshilli Bashkiak.

Në qytetin e Durrësit kanë nisur punimet për ndërtimin e të parit parkim publik.

Godina për parkimin është duke u ndërtuar midis stacionit të trenit dhe portit të qytetit, si një investim i domosdoshëm, për shkak të pozicionit strategjik.

“Do të ketë  396 vende parkimi dhe 7 nivele, duke përmirësuar trafikun, pasi kushdo që viziton Durrësin, mund të parkojë në këtë pikë e cila ndodhet jo më larg se 1 km nga qendra e qytetit”, u shpreh Emiriana Sako, Kryetarja e Bashkisë Durrës.

“Godina e parkimit publik në Durrës financohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit me një vlere prej 572 milionë lekësh dhe pritet të jetë gati në prill të vitit 2024. Çmimi i biletave pritet të përcaktohet në muajt në vijim nga këshilli bashkiak”, u shpreh Sako. 

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

21 janari krim shtetëror/ Të hënën me prova në SPAK gruaja e Nikës! Basha

21 janari krim shtetëror/ Të hënën me prova në SPAK gruaja e Nikës! Basha "vetëmbrohet", Berisha vetëm heshtje