Nis rindërtimi i kishës së Shën Thanasit në Dhërmi, Kumbaro inspekton punimet

Nis rindërtimi i kishës së Shën Thanasit në Dhërmi, Kumbaro inspekton punimet

Kisha 1800 vjeçare e Shën Thanasit në Dhërmi që hapi shumë debate me shembjen e saj një vit më parë, ka nisur ringritjen. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ka ndjekur punimet në këtë rikonstruksion.

Për sezonin turistik po bëhen gati dy investime në qendrën historike të Dhërmiut dhe Vunoit me një vlerë 7 milionë eurosh.

Kryetari i bashkisë Himarë, Jorgo Goro, ka theksuar se qëllimi mbetet që zonat historike në jug të vendit dhe kryesisht në bashkinë Himarë, të jenë qendra të rëndësishme historike, për një turizëm jo vetëm në det, por  kryesisht në promovimin e kulturës dhe historisë.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Nisma e basteve online, Ibrahimaj: Do bëhet siç ndodh në të gjtiha vendet e botës, s’do ketë pikë të hapur në territor

Nisma e basteve online, Ibrahimaj: Do bëhet siç ndodh në të gjtiha vendet e botës, s’do ketë pikë të hapur në territor