Gjobë deri në 100 mijë lekë, nis ndëshkimin e personave që hedhin sende nga makina! VIDEO momenti kur shoferi hedh kanoçen në autostradë

TIRANË- Regjistrimi i aksidente të shumta rrugore nuk i ka ndërgjegjësuar shoferët që të lëvizin me makinë duke respektuar rregullat e qarkullimit rrugor. Një prej tyre është edhe një qytetar me incialet B.K., i cili ecën me makinë 'sikur është Zot' i rrugës e duke mos respektuar jo vetëm rregullat e qarkullimit rrugor, por as normat etike.

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta sjell video ku shihet se si ai po lëviz në korsinë e shpejtësisë me 50 km/h,por jo vetëm. Ai është parë duke hedhur edhe kanoçe nga dritarja e makinës, për këtë është gjobitur. Duhet thënë në fakt, se gjobitja e shoferëve që hedhin sende nga makina e tyre ka qenë e shkruar në Kodin Rrugor, por deri më tani nuk ishte raportuar asnjë rast nga zbatimi i saj në terren. Në total për këto shkelje, B.K, ësht gjobitur me 110 mijë lekë, i është pezulluar patenta për 6 muaj si edhe i janë hequr 8 pikë.

Momenti kur shoferi hedh mbeturinën nga makina dhe zë korsinë e shpejtësisë duke ecur me 50 km/h

Një tjetër rast flagrant i shkeljes së rregullave është edhe mos vendosja e rripit të sigurimit apo vendosja në sexholino i fëmijëve nën 12 vjeç. Siç shihet në videon e sjellë nga Report Tv, fëmija është lënë i lirë në makinë, në sediljen e pasme, madje edhe i është hapur edhe baxhëja, duke e lënë 'të ajroset'. Gjoba për këtë shkelje shkon nga 5.000 -15.000 lekë dhe pezullim të patentës 6-12 muaj.

1657531610_femija.jpg

Fëmija pa sexholino në makinë

Gjoba për shoferin që hedh mbeturinat e ë korsinë e shpejtësisë duke ecur me 50 km/h

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Muzaka i Ri: 12/07/2022 19:00

  Le per te deshiruar zbatimi i ligjit te ne. Sa kalon kufirin nuk gjen nje shishe ne rruge,ketu i hedhim ku te mundin, kujdes nga ata me xhama te zese se te thyejne brinjet.

  Përgjigju
 • Bim: 11/07/2022 19:21

  Duhet me i rjep dhe me ja sekuestru makinen per 6-12 muaj

  Përgjigju
 • Mario: 11/07/2022 19:00

  Shume mire. Vetem keshtu mund te behemi qytetar te ndergjegjesuar.

  Përgjigju
 • Luli: 11/07/2022 16:13

  Oj kafshe shqiptare kur do beheni njerez

  Përgjigju
 • Lala: 11/07/2022 15:58

  Shum mir .mbytini ne gjoba ndryshe nuk kulturohen shpellaret dhe pordhacet shqiptar por kembesoret qe futen me te kuqe,OSE qe kalojn aytostraden posht nenkalimit OSE Jo ne vijat e bardha kur do I edukoni me gjoba sic Beni me shoferet?sepse me SA Di un faji esht gjithon I disave PSH sesht vetem faji I shofereve qe ecin shpwjt por dhe I police qe I falin per 10mij lek OSE OSE sesht faji vetem I shoferit kur shtyp kembesorin ne autostrad etj etj.gjobat per te gjith e kush ska lek ta paguaj te shkoj ne burg OSE Pune per komunitetin SA te shlyeje gjoben.

  Përgjigju
 • Paul: 11/07/2022 13:31

  KJO MASE DUHET TE SHTRIHET DHE PWR KEDO QE HEDH LETRA,,KANOCE,,SHISHE NE RRUGE.....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Publikohet data e nisjes së Aplikimeve për Lotarinë Amerikane

Publikohet data e nisjes së Aplikimeve për Lotarinë Amerikane