Lufta në Ukrainë/ Rikthehet energjia elektrike, 32 viktima nga bombardimet ruse në Kherson! Plani i ri i Putinit, atentat Lukashenkos

Vrasja e Lukashenkos është skenari i Putinit për të futur edhe Bjellorusinë në konfliktin me Ukrainën. Kremlini, raporton “Corriere Della Sera”, ka marrë një vendim radikal, për të nxitur presidentin e Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko t’i bashkohet luftës në Bjellorusi. Sipas mediave, skenari është ekzekutimi i Lukashenkos, ose realizimi i një atentati të dështuar, për të justifikuar trupat bjelloruse për t’u futur në konflikt me Ukrainën. Lajmi konfirmohet nga qendra e studimeve të SHBA, Robert Lansing Institute, i cili bazohet tek burime nga ushtria Ruse.

Teksa është rikthyer energjia elektrike në Kherson, vijojnë sulmet. Nga data 20 deri më 26 nëntor, në Kherson u regjistruan 80 sulme dhe humbën jetën 35 persona.

Pasi bombardimet ruse në Ukrainë lanë në errësirë dhe pa ujë miliona familje, presidenti Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje kryebashkiakëve për më shumë vëmendje ndaj qytetarëve. Zelenksy i ka tërhequr vëmendjen edhe kryebashkiakut të Kievit, Vitali Klitschko për keqmenaxhimin e strehimoreve emergjente.

“Për ta thënë butë, nevojitet më shumë punë. Njerëzit e Kievit kanë nevojë për më shumë mbështetje, shumë prej tyre kanë mbetur pa energji elektrike për 20 apo edhe 30 orë. Presim punë cilësore nga zyra e kryetarit", tha Zelensky.

Ndërkohë 15 mijë njerëz janë zhdukur gjatë luftës në Ukrainë, ka thënë një zyrtar në Komisionin Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur. 

Ditën e sotme ka nisur evakuimi i civilëve nga Kherson, nën bombardimet ruse, të cilat detyruan edhe evakuimin e spitaleve, me pacientë të transferuar në qytete të tjera të Ukrainës. Kryeministri polak Mateusz Morawiecki dhe ai i Belgjikës Alexander De Croo kanë vizituar Kievin.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka pritur një samit ndërkombëtar në Kiev për të diskutuar sigurinë ushqimore dhe eksportet bujqësore. Kryeministri belg Alexander De Croo ka nënshkruar një deklaratë të përbashkët me presidentin ukrainas Zelenskyn në mbështetje të Ukrainës drejt anëtarësimit në BE dhe NATO.

Në një video-mesazh, me rastin e 90-vjetorit të Holodomorit, Olaf Scholz tha: “Bashkimi Sovjetik përdori urinë si armë kundër ukrainasve 90 vite më parë, dhe sot Rusia po përdor përsëri të njëjtën armë, gjë që nuk mund ta lejojmë”.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:53
Zelensky: Po krijojmë një sistem, që do të ndalojë agresionin rus dhe do të garantojë sigurinë afatgjatë, të Ukrainës dhe të botës


Presidenti Volodymyr Zelensky shprehet se Ukraina dhe partnerët e saj po krijojnë gradualisht një sistem që do të ndalojë agresionin e Rusisë, i cili njëkohësisht dhe do të garantojë sigurinë afatgjatë, si sigurinë e Ukrainës dhe të botës.

"Ukrainasit kaluan një gjenocid. Dhe sot ne po bëjmë gjithçka të mundshme dhe të pamundur për të ndaluar politikën e re gjenocidale të Rusisë. Një e re - por e ngjashme me atë që vrau miliona njerëz në shekullin e 20-të. Dhe ne nuk luftojmë vetëm agresionin. Hap pas hapi, ne po krijojmë një sistem që do të ndalojë agresionin, do të çmontojë pasojat e tij dhe do të garantojë sigurinë afatgjatë, sigurinë e Ukrainës, të gjithë Evropës dhe botës”, tha Zelensky gjatë video-mesazhit të tij të zakonshëm të mbrëmjes, raporton Ukrinform.

Ora 16:25
Kuleba: Të mbijetuarit e Stalinit, nuk duhet të dorëzohen sot

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, përmes një postimi në Twitter ka shkruar se 90 vite më parë Stalini e përdori urinë si armë duke vrarë miliona ukrainas.

“Nëntëdhjetë vite më parë, Stalini përdori urinë si armë duke vrarë miliona ukrainas”, ka shkruar Kuleba.

1669476428_kuleba.PNG

Ai gjithashtu, u bëri thirrje njerëzve që të ndiznin qirinj për të përkujtuar viktimat e gjenocidit të Holodomorit të viteve 1932-1933 dhe urisë masive të 1921-1922 dhe 1946-1947.

“Ndizni një qiri sonte për të përkujtuar viktimat e gjenocidit të Holodomorit të viteve 1932-1933 dhe urisë masive të 1921-1922 dhe 1946-1947. Ne mbijetuam atëherë dhe fituam. Mos u dorëzoni”, ka shkruar Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, në një postim në Twitter, duke përkujtuar Holodomorin.

Ora 15:42
Belgjika mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe NATO

1669473475_belhjika.PNG

Kryeministri belg Alexander De Croo ka nënshkruar një deklaratë të përbashkët me presidentin ukrainas Zelenskyn në mbështetje të Ukrainës drejt anëtarësimit në BE dhe NATO.

Deklarata u nënshkrua në Kiev të shtunën, më 26 nëntor, raporton Ukrinform.

“Falenderoj Belgjikën, për deklaratën e përbashkët të nënshkruar sot. Ky dokument vërteton mbështetjen e Belgjikës për lëvizjen tonë drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Europian dhe NATO. Ne patjetër do ta arrijmë këtë rezultat të rëndësishëm për ne”, tha Zelensky gjatë takimit.

Gjatë takimit, të dyja palët diskutuan një sërë çështjesh, duke përfshirë bashkëpunimin ndërkombëtar, nevojën për forcimin e sanksioneve kundër Rusisë dhe problemet me destabilizimin e marrëdhënieve globale.

Një sërë çështjesh u diskutuan gjithashtu gjatë negociatave, duke përfshirë gjendjen e sistemit energjetik të Ukrainës pas sulmeve me raketa të Rusisë dhe nevojën e Ukrainës për rindërtimin e vendit.

“Belgjika është e gatshme të sigurojë gjeneratorët e nevojshëm të energjisë dhe pajisjet e tjera që tani janë jetike për shoqërinë tonë, për Ukrainën në tërësi”, tha Zelensky.

Zelensky falenderoi De Croo për ndihmën ushtarake tashmë të ofruar për Ukrainën dhe bëri thirrje për zgjerimin e saj.

Ora 14:32
Zelensky hap samitin e sigurisë ushqimore në Kiev

1669469336_samiti.PNG

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka pritur një samit ndërkombëtar në Kiev për të diskutuar sigurinë ushqimore dhe eksportet bujqësore.

Atij iu bashkuan kryeministrat e Belgjikës, Polonisë dhe Lituanisë dhe presidenti i Hungarisë, raportojnë mediat e huaja.

Zelensky hapi samitin duke folur në një panel të rrethuar nga shefi i tij i shtabit dhe kryeministri.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbajtën fjalime përmes videolidhjes.

Ora 14:00
Scholz: Rusia po përdor urinë si armë, ashtu si BRSS 90 vite më parë

1669124915_Scholz.PNG

Në një video-mesazh, me rastin e 90-vjetorit të Holodomorit, Olaf Scholz tha: “Bashkimi Sovjetik përdori urinë si armë kundër ukrainasve 90 vite më parë, dhe sot Rusia po përdor përsëri të njëjtën armë, gjë që nuk mund ta lejojmë”, raportojnë mediat e huaja.

Scholz vuri në dukje se “Uria e Madhe” e shkaktuar qëllimisht nga Stalini vrau më shumë se 3.3 milionë gra, burra dhe fëmijë në Ukrainë.

Ai gjithashtu tha: “Sot jemi të bashkuar se uria nuk duhet të përdoret më kurrë si armë. Kjo është arsyeja pse ne nuk mund të tolerojmë atë që po dëshmojmë: krizën më të keqe globale të ushqimit në vitet e fundit me pasoja të tmerrshme për miliona njerëz nga Afganistani në Madagaskar, nga Sahel në Bririn e Afrikës”.

Scholz vuri në dukje se bota e di se Rusia, duke synuar infrastrukturën bujqësore në Ukrainë dhe duke bllokuar portet e Detit të Zi për muaj të tërë, përkeqësoi situatën.

Ora 13:56
Vazhdojnë sulmet me raketa në disa pjesë të Ukrainës

1669467121_harta.PNG

Bombardimet kanë vazhduar në pjesë të Ukrainës të shtunën, me sulme të raportuara në rajonet qendrore jugore.

Autoritetet në Dnipro, Ukrainën qendrore, thanë se infrastruktura nuk u dëmtua në sulmet e sotme, por mund të ketë përsëri ndërprerje energjetike, raportojnë mediat e huaja.

Ndërkohë, ata në qytetin jugor të Nikopolit raportuan për bombardime me predha të shumta.

Valentyn Reznichenko, guvernatori i rajonit, tha se rreth 60 raketa u lëshuan në qytet dhe fqinjin e tij, Marhanets, gjatë natës, por nuk raportohet për viktima.

Ora 13:19
Kryeministri i Belgjikës takim me Zelensky: Ne jemi me popullin e Ukrainës

1669464926_67.PNG

Kryeministri i Belgjikës Alexander De Croo mbërriti në kryeqytetin ukrainas të shtunën, raportojnë mediat e huaja.

De Croo u përshëndet nga Zelensky, përpara se të vazhdonte bisedimet mbi situatën në lidhje me infrastrukturën e Ukrainës dhe ndihmën ushtarake dhe humanitare.

"Pas bombardimeve të rënda të ditëve të fundit, ne qëndrojmë me popullin e Ukrainës. Më shumë se kurrë më parë", tha De Croo. 

Ora 13:00
Plas lufta? Rusia nxjerr raketat bërthamore, Anglia jep alarmin: Çfarë thuhet në raportin e fundit

1669472356_raketa.PNG

Ministria Britanike e Mbrojtjes tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja në lidhje me raportin e fundit mbi arsenalin e raketave që ka aktualisht Rusia në përdorim.

Raporti, i cili fokusohet te sulmet e shtuara ruse ndaj vendbanimeve civile gjatë muajve të fundit përmban detaje të shumta teknike në lidhje me kapacitetet e vërteta të Rusisë si edhe llojin e raketave që janë përdorur, raportojnë mediat e huaja.

Rusët janë njohur për arsenalin e madh të raketave, por sipas britanikëve, gjatë muajve të fundit, mungesat e theksuara në këtë drejtim janë kthyer në një makth për gjeneralët në fushën e betejës, të cilët tashmë po përdorin resurset e fundit për të goditur infrastrukturën civile ukrainase.

Në raport thuhet po ashtu se rusët janë në përfundim të arsenalit të tyre të raketave dhe tashmë kanë filluar përdorimin e raketave që më herët ishin projektuar për t’u lëshuar me koka bërthamore.

“Ata i kanë nxjerrë këto raketa, kanë hequr kokat bërthamore dhe po i lëshojnë drejtim Ukrainës me shpresën e dëmit të madh të shkaktuar vetëm përmes energjisë kinetike dhe lëndës djegëse të saj”, shkruhet në raport.

Një shembull i tillë është raketa AS-15 KENT, e cila është e programuar vetëm për të lëshuar koka bërthamore, por që është hasur shpesh gjatë sulmeve të fundit ndaj Ukrainës.

“Të dhënat tregojnë se Rusia është në përfundim të arsenalit të saj të raketave dhe tashmë po përdor edhe raketat e projektuara për mbushje bërthamore”, përfundon raporti.

Ora 12:49
Lavrov: Populli ukrainas do të çlirohet nga sundimtarët neonazistë

1669463174_lavrov.PNG

Ditën e sotme, Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, deklaroi se populli ukrainas meriton të jetojë në paqe pranë vëllezërve të tyre slave.

Sipas tij, ndryshimet që çuan në situatën aktuale në Ukrainë nuk ndodhën “pa ndikimin e forcave të jashtme”, raportojnë mediat e huaja.

“Populli ukrainas do të çlirohet nga sundimtarët neonazistë, ai meriton të jetojë në paqe dhe prosperitet pranë vëllezërve të tyre slave. Nazizmi është bërë teoria dhe praktika që karakterizon qeverinë aktuale të Ukrainës”, tha Lavrov.

Ora 12:41
Plani i ri i Putinit një rrezik për të futur Europën në luftë! Inteligjenca ushtarake ruse: Do të vritet një president i njohur

1669057616_asdasdasdas.JPG

Kremlini ka marrë një vendim për një “zgjidhje” radikale të një prej problemeve të tij në lidhje me Bjellorusinë, raportojnë mediat e huaja.

Duke marrë parasysh tërheqjen zvarrë të Bjellorusisë në luftën që Putin po zhvillon në Ukrainë, sipas liderit të Kremlinit, vrasja e Presidentit Alexander Lukashenko, ose në çdo rast detyrimin e këtij të fundit për të bashkëpunuar me të do të ishte një nga zgjidhjet, sipas një qendrës studimore amerikane Robert Lansing Institute, e cila citon burime të udhëheqjes ushtarake ruse.

Inteligjenca Ushtarake Ruse (GRU) po shqyrton skenarin që përfshin vrasjen e Lukashenkos, detyrë e cila do t’i besohej Sekretarit të Përgjithshëm të CSTO, Sanislav Zas, një njeri besnik ndaj Rusisë dhe nën kontrollin e GRU.

 “Me udhëzimet e presidentit rus Vladimir Putin pas kthimit të tij nga samiti i fundit i CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive), inteligjenca ushtarake ruse mund të përpiqet në ditët në vijim të miratojë një skenar që përfshin për vrasjen e presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko ose do të përpiqet thjesht ta frikësojë atë në mënyrë që të urdhërojë trupat e tij që të përfshihen në luftë më Ukrainën”, sipas institutit amerikan.

Ora 12:20
Rikthehet energjia elektrike në Kherson

1669298313_energji.PNG

Energjia elektrike është rivendosur në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, pas çlirimit të tij në fillim të këtij muaji nga pushtimi rus, tha një ndihmës i lartë presidencial, raportojnë mediat e huaja.

"Së pari ne po furnizojmë me energji infrastrukturën kritike të qytetit dhe më pas menjëherë për konsumatorët familjarë”, tha Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i administratës presidenciale të Ukrainës. 

Qyteti kishte qenë pa energji elektrike, ngrohje qendrore dhe ujë të rrjedhshëm kur forcat ukrainase e rimorën atë më 11 nëntor.

Trupat ruse pushtuan Kherson menjëherë pas pushtimit të Moskës dhe ishte i vetmi kryeqytet rajonal që ata kishin arritur të kapnin.

Tërheqja e tyre shënoi një pengesë të konsiderueshme për Moskën, por zyrtarët ukrainas thonë se forcat ruse ende po bombardojnë qytetin nga përtej lumit Dnipro. 

Kreu i administratës lokale tha të premten se 15 persona janë vrarë dhe 35 janë plagosur në gjashtë ditët e fundit. 

Ora 11:56
Kryeministri polak viziton Kievin për të përkujtuar viktimat e urisë

1669460157_polak.PNG

Mateusz Morawiecki, kryeministri i Polonisë, mbërriti në Kiev këtë mëngjes për të përkujtuar viktimat e një zie ushqimi të epokës sovjetike që vrau miliona ukrainas në vitet 1930.

Ai vendosi një "buqetë simbolike" në një monument në kryeqytetin ukrainas.

Një deklaratë thoshte: "Uria e Madhe shpërtheu në Ukrainë në 1932-33 dhe ishte rezultat i politikës kriminale të Bashkimit Sovjetik".

Rreth 20 vende e kanë njohur zinë e bukës, e njohur në Ukrainë si Holodomor, si një akt gjenocidi, me të tjera duke përfshirë Rumaninë, Irlandën dhe Moldavinë.

Vizita e zotit Morawiecki vjen rreth dy javë pasi një raketë e humbur goditi një fshat në Poloninë lindore, duke vrarë dy.

Hetuesit polakë kanë arritur në përfundimin se ka të ngjarë të jetë një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase që ka rënë, megjithëse këmbëngulën se "incidenti tragjik... ndodhi për fajin e Rusisë". Në atë kohë, Moska kishte bombarduar vendin me raketa.

Ora 10:45
Zelensky: Gjashtë milionë familje janë pa energji elektrike në Ukrainë

1669455715_zele.PNG

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se gjashtë milionë familje janë ende pa energji elektrike pasi Kremlini shënjestroi infrastrukturën ukrainase me sulme raketore.

Ekziston frika se një krizë e madhe shëndetësore do të godasë popullin ukrainas pasi bora dhe temperaturat nën zero shoqërohen me ndërprerje të energjisë eltrike, ku mungesa e ngrohjes do e bëjë më të vështirë jetesën e ukrainasve, raportojnë mediat e huaja.

Në një vizitë n në Kiev këtë javë, Sekretari i Jashtëm James Cleverly u zotua për të ndihmuar Ukrainën gjatë dimrit, pasi ai dha një paketë ndihme shtesë prej 3 milionë paund për të ndihmuar në rindërtimin e infrastrukturës.

Cleverly tha: "Me fillimin e dimrit, Rusia po vazhdon të përpiqet të thyejë vendosmërinë e Ukrainës përmes sulmeve të saj brutale ndaj civilëve, spitaleve dhe infrastrukturës energjetike. Rusia do të dështojë. Britania e Bashkuar qëndron krah për krah me Ukrainën".

Ora 07:50
Zelensky thirrje civilëve: Kurseni energjinë elektrike

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë popullatës që të kursejë energjinë.

"Është e nevojshme të konsumoni energji elektrike me kursim në të gjitha rajonet, si gjithmonë. Nëse nuk vuani nga ndërprerja e energjisë elektrike, nuk do të thotë se problemi ka marrë fund. Nëse keni energji elektrike nuk do të thotë që mund të përdorni disa pajisje në të njëjtën kohë”.

Presidenti theksoi se mbingarkesat në rrjet regjistrohen çdo mbrëmje.

Ora 07:48
Zelensky kritikon kryebashkiakun e Kievit: Ka keqmenaxhim të strehimoreve emergjente

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kritikuar kryebashkiakun e Kievit Vitali Klitschko për keqmenaxhimin e strehimoreve emergjente.

“Fatkeqësisht, autoritetet lokale nuk kanë performuar mirë në të gjitha qytetet. Në veçanti, ka shumë ankesa në Kiev. Për ta thënë butë, nevojitet më shumë punë," tha Zelensky, duke argumentuar se niveli i shërbimeve të disponueshme në shumë lagje të Kievit ishte jo mjaftueshem mire.

"Ju lutemi kushtoni vëmendje: njerëzit e Kievit kanë nevojë për më shumë mbështetje, shumë prej tyre kanë mbetur pa energji elektrike për 20 apo edhe 30 orë. Presim punë cilësore nga zyra e kryetarit", shtoi lideri ukrainas.

SI.E./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ukraina e Lire: 27/11/2022 04:45

  Sllava Ukraina Poshte Putini Lavrovi Medvedevi dhe krejt klika komunisto staliniste e Kremlinit. Zelensky po mbron jo vetem atdheun e tij por tere njerezimin nga neokomunizmi rus.

  Përgjigju
 • Beni: 26/11/2022 09:04

  E more ne qafe ate popull o komedian , mendon se je duke luajtur teater qe nje fragment e perserit sa ta luash mire ? Te perdori amerika duke shkaterruar dhe vrare popullin tend kur i kishe dhe ke mundesi ti japesh nje zgjidhje duke u ulur ne bisedime po ty te genjen mendja o trap

  Përgjigju
  • Arbërori: 26/11/2022 22:53

   O bëni o kopil i Edvin shkjaut shqipfolës o serborus… mos na qelbni më se u pa fytyra juaj

  • Den: 26/11/2022 13:59

   Po o kafshe ruse,po o skllav i putinit,Lavdi Ukrahines dhe herojve te saj qe po mbrojne civilizimin dhe Europen nga barbaria naziste ruse

 • Sondazhi i ditës:

  Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça