Belgjika mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe NATO

Belgjika mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe NATO

1669473475_belhjika.PNG

Kryeministri belg Alexander De Croo ka nënshkruar një deklaratë të përbashkët me presidentin ukrainas Zelenskyn në mbështetje të Ukrainës drejt anëtarësimit në BE dhe NATO.

Deklarata u nënshkrua në Kiev të shtunën, më 26 nëntor, raporton Ukrinform.

“Falenderoj Belgjikën, për deklaratën e përbashkët të nënshkruar sot. Ky dokument vërteton mbështetjen e Belgjikës për lëvizjen tonë drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Europian dhe NATO. Ne patjetër do ta arrijmë këtë rezultat të rëndësishëm për ne”, tha Zelensky gjatë takimit.

Gjatë takimit, të dyja palët diskutuan një sërë çështjesh, duke përfshirë bashkëpunimin ndërkombëtar, nevojën për forcimin e sanksioneve kundër Rusisë dhe problemet me destabilizimin e marrëdhënieve globale.

Një sërë çështjesh u diskutuan gjithashtu gjatë negociatave, duke përfshirë gjendjen e sistemit energjetik të Ukrainës pas sulmeve me raketa të Rusisë dhe nevojën e Ukrainës për rindërtimin e vendit.

“Belgjika është e gatshme të sigurojë gjeneratorët e nevojshëm të energjisë dhe pajisjet e tjera që tani janë jetike për shoqërinë tonë, për Ukrainën në tërësi”, tha Zelensky.

Zelensky falenderoi De Croo për ndihmën ushtarake tashmë të ofruar për Ukrainën dhe bëri thirrje për zgjerimin e saj.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Rikthehet energjia elektrike, 32 viktima nga bombardimet ruse në Kherson! Plani i ri i Putinit, atentat Lukashenkos


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hetime për korrupsion dhe pastrim parash për Gërdecin, do bëhet drejtësi?×

Lajmi i fundit

Kiara i flet Keisit për Luizin: Eshtë shumë i dashur, ka nxjerrë një  version të mirë timin

Kiara i flet Keisit për Luizin: Eshtë shumë i dashur, ka nxjerrë një version të mirë timin