Mbyllet votimi për zgjedhjet e përgjithshme në Itali, pritet fitore e së djathtës ekstreme! Meloni mund të bëjë historinë

Mbyllet votimi për zgjedhjet e përgjithshme në Itali, pritet fitore e së djathtës ekstreme! Meloni mund të bëjë historinë

Giorgia Meloni

ITALI-  Italia ka votuar! Tashmë pritet vetëm leximi i verdiktit të qytetarëve, të cilët votuan me miliona në 'ditën e së vërtetës' në politikën italiane pas fushatës zgjedhore të verës, unike në historinë republikane të Italisë.
Ora 23:00 shënoi edhe momentet e fundit të votimit në këto zgjedhje shumë të rëndësishme parlamentare. Ende  nuk ka një shifër zyrtare për pjesëmarrjen e përgjithshme në zgjedhje. Deri në orën 19 votuan 51.16%, disa pikë më pak se pjesëmarrja në zgjedhjet e 4 viteve më parë.

Exit poll-et do të fillojnë të zhvillohen pas mbylljes së qendrave të votimit, ndërkohë që shfaqjet e para do të mbërrijnë në orën 23.50 për Senatin dhe në orën 2 të mëngjesit për Dhomën e Deputetëve.I pari që votoi mëngjesin e sotëm, nën duartrokitjet e të pranishmëve, ishte presidenti i republikës, Sergio Mattarella, ndërsa e fundit votoi pretendetja kryesore për Kryeministre Giorgia Meloni. Në votime, ishin edhe pjesëtarë të tjerë të politikës italiane si Letta, Salvini, Renzi dhe Calenda. Në Romë, në pritje të liderit të Fdi-së, kishte mjaft fotografë e gazetarë, kështu për të shmangur turmën, Giorgia Meloni vendos që të mbërrijë në qendrën e votimit vetëm në mbrëmje. I pari që theu heshtjen mëngjesin e sotëm ishte kreu i Ligës, Silvio Berlusconi i cili u shpreh i sigurt për fitoren.

 “Luaj për të fituar dhe jo për të marrë pjesë”. Berlusconi i shoqëruar nga Marta Fascina thotë se "kurrë nuk ka parë kaq shumë njerëz të rreshtohen për të votuar".

Votimet ishin  të hapura që prej orës 7 të mëngjesit deri në 23:00 të mbrëmjes. Pothuajse 51 milionë italianë u thirrën në votime, 4.7 milionë jashtë, 51% janë gra dhe 2.6 milionë të rritur që do të votojnë për herë të parë në Senat. Sipas rezultateve deri në mesditë morën pjesë rreth 19% e votuesve. Sipas sondazheve, këto zgjedhje të përgjithshme të parakohshme mund të krijojnë qeverinë më të djathtë që ka pasur vendi që nga Lufta e Dytë Botërore, e udhëhequr nga kryeministrja e parë grua. Zgjedhjet e parakohshme u nxitën pasi mosmarrëveshjet e brendshme rrëzuan në korrik Qeverinë e Unitetit Kombëtar të ish-kryeministrit Mario Draghi. Votimet në Itali pritet që të zgjasin deri në orën 23:00. Pas kësaj ore do të dalin sondazhet dhe projeksionet e para për të dhënë një ide se kush do të fitojë.

Publikimi i sondazheve të opinionit është i ndaluar dy javë para votimit, por në sondazhet më parë printe udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, dhe partia e saj nacionaliste, Vëllezërit e Italisë. Koalicioni i qendrës së djathtë përfshinte gjithashtu partinë Liga Veriore të Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit. Liderja e partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, do të ishte zgjidhja më e mundshme për postin e kryeministrit, si kryetare e partisë kryesore të koalicionit. Partia e saj ka pasur një rritje të mbështetjes elektorale pasi qëndroi jashtë Qeverisë së Draghit. Partia e Salvinit dhe ajo e Berlusconit ishin të dyja pjesë e Qeverisë dhe mbështetja ndaj tyre ka rënë. E djathta është ndihmuar edhe nga ndasitë e bllokut të së ashtuquajturës “qendra e majtë”, ku përpjekjet e Partisë kryesore Demokratike (PD) për të formuar një aleancë të gjerë elektorale, dështuan. Si rrjedhojë, tashmë janë tri grupe kryesore të qendrës ose të qendrës së majtë që luftojnë për vota – PD-ja dhe aleatët e saj; partia qendrore Veprimi dhe aleati i saj Italia Viva; dhe në fund Lëvizja 5 yjet. Sistemi zgjedhor i Italisë favorizon grupet që janë në gjendje të krijojnë aleanca të gjera, me gjasë duke favorizuar fitoren e bllokut të krahut të djathtë.

Pas mbylljes së vendvotimeve në orën 23:00 sipas kohës lokale, prite të fillojë numërimi i votave, ndërsa rezultatet e para pritet të dalin mëngjesin e së hënës. Formimi i koalicioneve në Itali është një procedurë jashtëzakonisht e ngadaltë, por perspektiva e një rezultati më të qartë do të thotë se ka pak gjasa të përsëritet 2018-a, kur u deshën pothuajse tre muaj për të formuar koalicionin qeverisës. Parlamenti i ri do të mblidhet më 13 tetor. Pas kësaj date, presidenti i Republikës së Italisë, Sergio Mattarella, mund të fillojë konsultimet me drejtuesit e partive për të diskutuar për kabinetin e ri qeveritar.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:00
Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para

Mbyllen qendrat e votimit në të gjithë Italinë. Ora 23:00 shënoi edhe momentet e fundit të votimit në këto zgjedhje shumë të rëndësishme parlamentare. Ende  nuk ka një shifër zyrtare për pjesëmarrjen e përgjithshme në zgjedhje. Tashmë pritet të fillojë menjëherë procesi i numërimit të votave që do të nisë me votat për senatin dhe më pas për Dhomën e Deputetëve.

Ora 21:58
Edhe 1 orë votim, kur pritet të mësojmë se kush i fiton zgjedhjet në Itali? Kohët e exit poll-eve, projeksioneve dhe rezultateve

1664135943_e9b6f74262cd3dfd191ee303518b7102.jpg

Për të pasur një ide më të qartë të drejtimit të këtyre zgjedhjeve në Itali, duhet të prisni projeksionet e para: në orën 23.50 ato të Senatit, në orën 2 të mëngjesit ato të Dhomës së Deputetëve.  Qendrat e votimit në të gjithë Italinë do të mbyllen në orën 23. Menjëherë do të nisë numërimi i votave: fillimisht do të bëhet Senati, pastaj Dhoma.

Me mbylljen e qendrave të votimit do të fillojnë të publikohen edhe exit poll-et e para. Është mirë të ritheksojmë se çfarë janë exit poll-et: janë sondazhe të kryera në dalje të disa karrigeve nga agjenci private. Si realizohen ato? Disa njerëzve u kërkohet të riprodhojnë votën ashtu siç e kanë shprehur në kabinën e votimit: në këtë mënyrë merren të dhëna që na lejojnë të kemi një vlerësim të besueshëm të rezultateve edhe para numërimit.

Për të pasur një pamje më të qartë të votës në zgjedhje, duhet të presim projeksionet. Këto janë përllogaritje statistikore të bazuara në vota reale. Në çfarë ore do të mbërrijnë? Shfaqjet e para priten në orën 23:50 për Senatin, ato për Dhomë priten rreth orës 02:00.

Të dhënat për mandatet individuale do të mbërrijnë domosdoshmërisht më vonë. Të hënën në orën 14 do të fillojë edhe numërimi i rajoneve në Siçili.

Pasditen e vonë të së hënës do të jepen të dhënat për mandatet proporcionale, si në Dhomë ashtu edhe në Senat: për t'i njohur do të duhet të pritet përfundimi i numërimit. Të dhënat për votat e hedhura jashtë vendit (12 mandate) do të jepen nga Ministria e Brendshme rreth mesnatës së nesërme, me një shtyrje të mundshme për të martën në mëngjes.

Ora 19:51
Itali, deri në orën 19:00 kanë votuar mbi 51% e votuesve! Më pak se zgjedhjet e para 4 viteve

1664128393_4c25e335d6550e9c20043570ee4786bb.jpg

Në zgjedhjet e përgjithshme në Italia deri në orën 19 kanë votuar 51,25% e atyre që kanë të drejtë vote, kur të dhënat kanë të bëjnë me rreth gjysmën e bashkive (për 6716 nga 7904 subjekte). Kjo Në raundin e mëparshëm elektoral të 2018-ës në të njëjtën kohë kishin shkuar në votime 59,25% e votuesve për Dhomën e Përfaqësuesve.

Ora 18:57
Zgjedhjet në Itali/ Ja sa është pjesëmarrja, rajoni jugor me ulje të ndjeshme krahasuar me vitin 2018

1664125144_italia.JPG

Qytetarët italianë i janë drejtuar sot kutive të votimit për zgjedhjet e reja të përgjithshme. Votimet kanë nisur në orën 07:00 të mëngjesit të sotëm dhe pritet të vijojnë deri në orën 23:00.

Pjesëmarrja e këtij viti ishte 0.2% më e ulët se e zgjedhjeve të vitit 2018. Po ashtu, pjesëmarrja më e madhe e regjistruar është në rajonet qendrore dhe veriore në krahasim me ato të jugut, një element i ngjashëm me zgjedhjet e mëparshme. Në disa zona, pjesëmarrja ka pësuar rritje, 1.3% në Lombardi, 2.8% më shumë në Milano, ndërsa në rajonet jugore rënia ka qenë e ndjeshme.

Në Molise, numri i votuesve ka rënë me 4.9%, Campania me 4.5% dhe Sardenja me 3%.

Ora 18:50
Zgjedhjet në Itali/  Kupon kundër mashtrimit në fletën e votimit, çfarë është dhe pse po e ngadalëson votimin

Ndër risitë e votimit të sotëm në Italia është edhe “kuponi kundër mashtrimit” në fletët e votimit, i cili po ngadalëson pak procesin e votimit. Në momentin që votuesit dalin nga kabina, karta nuk futet menjëherë në kuti, por i dorëzohet kryetarit të komisionit të votimit, i cili fillimisht duhet të heqë kuponin.

Është një kod që identifikon fletën e votimit: kryetari i qendrës së votimit e mban shënim përpara se t'ia dorëzojë zgjedhësit dhe më pas, përpara se fleta të përfundojë në kutinë e votimit, kontrollon që ajo përputhet. Për të shmangur shkëmbimin e votës, e cila shpesh ushqehet me formularë "të jashtëm" të plotësuar tashmë. Kuponi, pas kontrollit, shkëputet për të respektuar fshehtësinë e votës. Një seri hapash që kërkojnë pak më shumë kohë.

Ora 18:27
Zgjedhje në Itali, Berlusconi: Dua më shumë vota se ‘La lega’

1664123313_Screenshot4.jpg

Ish-Kryeministri i Italisë ka votuar sot për zgjedhjet e përgjithshme.  

“Jam shumë i bindur se dua më shumë vota se ‘La Lega’. Ne shkojmë shumë mirë, sepse kam krijuar një miqësi të frytshme me Matteo Salvinin, i cili është një person i mirë. Ai duhet të kornizohet pak, as ai nuk ka punuar kurrë”, tha Silvio Berlusconi duke folur me disa anëtarë të Forza Italia, pas votimit.

Ora 16:55
Zgjedhjet në Itali/ Ish kryeministri Draghi voton në Romë

1664117810_20220721T113426Z1892047561RC2JFV99WUXSRTRMADP3GLOBALFOREXscalede16584281785331024x576.jpg

Kryeministri Mario Draghi votoi sot në Romë. Ai ishte me gruan e tij Serenella e cila priste jashtë qendrës së votimit pas votimit.

Ora 14:43
E pazakontë! As përmbytjet nuk pengojnë qytetarët të votojnë! Italiani shkon me kanoe në qendrat e votimit

1664109857_haa.JPG

Në Itali ka ndodhur një ngjarje që nuk ndodh të shihet çdo ditë. Ishulli Ischia mëngjesin e sotëm ajo u zgjua me pjesë të rrugëve të përmbytura për shkak të motit të keq.

Në ditën e zgjedhjeve në Itali ka edhe nga ata që nuk heqin dorë nga vota dhe kalojnë rrugët e Corso di Lacco Ameno, me kanoe.

Për qytetarin italian, Michele Schiano vota është e shenjtë dhe ai vendosi me çdo kusht që të hidhte votën për të preferuarin e tij.

“Do të votoj me kanoe”, shkruhet në postimin e publikuar në Facebook nga banori i ishullit.

Ora 13:08
Zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni shtyn votimin për sonte! Shkak fotografët dhe gazetarët e shumtë pranë qendrës

1664104302_meloni.JPG

Ndryshim programi për Giorgia Melonin, kandidatja pritet të votojë sonte pas orës 22:00 në vend të orës 11:00 siç kishte planifikuar. Për shkak të turmës së fotografëve dhe gazetarëve para qendrës së saj të votimit, kryetarja e FdI-së ka vendosur të shtyjë votimin e saj për të shmangur bezdi për votuesit e zonës së saj. Më parë kishte pasur një incident të vogël në selinë e institutit Vittorio Bachelet, në via Beata Vergine del Carmelo, në Romë. Fotografët dhe operatorët kërkuan të lëviznin tabelën në mënyrë që të kapnin më mirë liderin e IHD-ve. Por kur tregtari e zhvendosi urnën nga poshtë, disa fletë votimi u shpërndanë.

Ora 13:06
Berlusconi voton në Milano: Hera e parë që shoh radhë në qendrat e votimit, sa mirë

1664103994_berlusconi.JPG

Ish Presidenti i Forza Italia, Silvio Berlusconi, votoi në selinë e shkollës fillore në via Fratelli Ruffini në Milano.

“Është hera e parë që shoh radhën për të shkuar për të votuar. Nuk kam parë asnjëherë radhë në vitet e tjera”, tha ai teksa priste të hynte në qendrën e votimit së bashku me partneren e tij Marta Fascina.

 "Të gjithë në radhë? Sa mirë," shtoi ai.

 Në pritje të tij, ndër të tjera, disa deputetë dhe kandidatë blu si deputeti Alessandro Cattaneo, nënkryetari në Senat dhe koordinatorja Lombard, Licia Ronzulli, komisionerja milaneze e FI-së, Cristina Rossello, disa kureshtarë dhe fansa të ish-kryeministrit.

Ora 12:08
Zgjedhjet në Itali, kush janë kandidatët dhe qëllimet e tyre! Cila parti po ‘dominon’ në sondazhe

 

E drejta konservatore

Partia e Giorgia Melonit nuk ka përvojë në qeverisje, kështu që ajo do të ketë nevojë për mbështetje të plotë nga ish-kryeministri Silvio Berlusconi dhe Matteo Salvini, të cilët ishin të dy pjesë e qeverisë së Dragit. Me mbylljen e fushatës zgjedhore, të tre liderët zhvilluan një tubim të përbashkët në Romë.

Megjithëse ai ishte kryeministri më jetëgjatë i Italisë, Berlusconi, 85 vjeç, kandidon për zgjedhje në Senat për herë të parë që kur u ndalua në vitin 2013 për mashtrim tatimor. Forza Italia e tij e qendrës së djathtë shihet si më e dobëta nga tre partitë. Liga e Matteo Salvinit është një partner natyral i Melonit. Si ministër i brendshëm, ai mbylli kampet e emigrantëve dhe bllokoi anijet e OJQ-ve që transportonin emigrantët e shpëtuar nga Mesdheu të hynin në port.

Çfarë duan ata?

Ata po premtojnë të ulin taksën e shitjes për energjinë dhe artikujt e tjerë thelbësorë dhe të vendosin një taksë të sheshtë për të vetëpunësuarit, ndoshta të vendosur në 23%, që kritikët thonë se do t'u jepte më shumë të pasurve sesa të varfërve. Ata duan t'i japin fund ndalimit të Italisë për energjinë bërthamore. Ka plane për të mbështetur normën e lindjeve në Itali me shtimin e shtesave për familjet. Dhe ata synojnë të luftojnë imigracionin e parregullt dhe të menaxhojnë imigracionin legal në mënyrë të rregullt.

‘Pese yjet’

Partia anti-establishment e Giuseppe Conte-s fitoi zgjedhjet e 2018-ës me pothuajse një të tretën e votave, dhe ndërsa ato janë ende në votime deri në 14%, ato aktualisht nuk janë pjesë e asnjë aleance.

Ata filluan duke ndarë pushtetin me Ligën e ekstremit të djathtë dhe më pas kaluan në Partinë Demokratike përpara se të përfundonin si pjesë e qeverisë më të gjerë të Draghit. Dhjetra deputetë me pesë yje braktisën zotin Conte kur ai kundërshtoi dërgimin e armëve në Ukrainë.

Nën udhëheqjen e tij, politikat e tyre kanë lëvizur në të majtë. Politika kryesore e Pesë Yjeve katër vjet më parë ishte një e ardhur e qytetarëve për të varfërit. Zoti Conte tani mbështet një pagë minimale prej 9 €, dëshiron të heqë një taksë rajonale të biznesit dhe ta bëjë më të lehtë për fëmijët e emigrantëve marrjen e shtetësisë.

Idetë e Pesë Yjeve nuk janë shumë të ndryshme nga ajo e qendrës së majtë dhe dy partitë kryesore të qendrës kanë paralajmëruar votuesit se Conte mund të rregullojë dallimet e tij me Enrico Lettën.

Matteo Renzi i Italia Viva dhe Carlo Calenda i Azione kanë bashkuar forcat, duke synuar të tërheqin vota si nga e djathta ashtu edhe nga e majta për të krijuar një aleancë "poli i tretë".

Nëse ata sigurojnë më shumë se 10% të votave, mendohet se mund të fitojnë mbi partitë e tjera dhe të shmangin një qeveri të udhëhequr nga Meloni. I takon presidentit Sergio Mattarella që të emërojë kryeministrin e ardhshëm, por ai ka të ngjarë të zgjedhë koalicionin fitues.

Preferenca e qendrës do të ishte vazhdimi i politikave pro-evropiane të qeverisë së mëparshme Draghi dhe madje bindja e Mario Draghit të rikthehej si kryeministër, megjithëse ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane tingëllon jo entuziast.

Ashtu si qendra e djathtë, ata janë të prirur të heqin ndalimin e energjisë bërthamore dhe si qendra e majtë, ata duan të importojnë më shumë gaz natyror të lëngshëm. Ekipi i tyre përfshin dy ish-ministra të Forza Italia, Mariastella Gelmini dhe Mara Carfagna, të cilët u larguan nga partia Berlusconi për rolin e saj në rrëzimin e qeverisë së Draghit.

1664100582_bbc.JPG

Sondazhi në Itali i datës 7 shtator 
Ora 11:37
Itali/ Salvini voton dhe thyen heshtjen zgjedhore: Sa më shumë njerëz të votojnë, aq më e fortë do jetë qeveria për faturat e shtrenjta

1664098679_salvini.JPG

"Do të jenë muaj të ndërlikuar, ka një emergjencë për faturat, jetesën dhe ngrohjen e shtrenjtë. Tashmë kemi javë që punojmë me teknikët e Legës për të qenë gati dhe reagues në Itali dhe në BE. Sa më shumë njerëz të votojnë, aq më shumë forcë Lojtari do të ketë Parlamenti i ri, qeveria e re, për të ndërhyrë në emergjencat që nuk do të dështojnë”. Kështu u shpreh  kreu i Ligës, Matteo Salvini, pasi ka votuar në qendrën e votimit në via Pietro Martinetti, në Milano, duke thyer heshtjen elektorale.

“Për Ligën,  nënvizoi Salvini kjo është beteja e parë e madhe që duhet përballur dhe fituar”. Më pas ai shtoi se sot është një ditë e bukur pjesëmarrjeje.

 "Mund të falënderoj të gjithë italianët që votojnë, sepse sot do të jetë një ditë e bukur pjesëmarrjeje. Sa më shumë njerëz të votojnë, Italia do të jetë më e fortë dhe politika do të legjitimohet". tha Salvini dhe  më pas falenderoi italianët

Ora 11:34
Meloni ‘thyen’ heshtjen zgjedhore: Sot mund të kontribuoni në shkrimin e historisë

 

1664098827_sfs.JPGNë një kohë kur italianët po votojnë, Giorgia Meloni drejtuesja e 'Vëllezërit e Italisë'

“Sot mund të kontribuoni në shkrimin e historisë. Të shkruajmë historinë së bashku”, ky është shkrimi i drejtueses së Vëllezërit e Italisë, Giorgia Melonit.

Ora 11:31
Zgjedhjet në Itali, Mattarella voton në Palermo

1664098316_meloni.JPG

Presidenti i Republikës së Italisë Sergio Mattarella ka votuar mëngjesin e sotëm, në orën 8.45, në shkollën “Giovanni XXIII – Piazzi” në Palermo. Kreu i shtetit votoi, si zakonisht, në nenin 535, i përshëndetur me duartrokitje nga drejtuesit dhe të pranishmit

Ora 09:11
Kush është Giorgia Meloni? 'Fashistja' që kërkon ndalimin e emigracionit po përgatitet për t'u bërë kryeministre e Italisë

 

Një pllakatë dhe një kurorë e vyshkur të kujtojnë në Via della Scrofa në Romë, jo larg selisë së parlamentit në qendrën historike, luftëtarin e rezistencës antifashiste Alberto Marchesi. Më 1944 ai u ekzekutua nga SS gjermanë në shpellat Adreatine. Kjo pllakë përkujtimore ndodhet majtas portës së madhe me harqe në palazzo-n e lyer me të verdhë. Majtas saj ndodhet një pllakatë fare e vogël peçiklasi, që tregon selinë e partisë neofashiste "Fratelli d'Italia" në këtë ndërtesë. Një koinçidencë e habitshme kjo e këtyre pllakatave pranë njera-tjetrës.

Në Via della Scrofa 39 që nga viti 1946 kanë pasur selinë partitë neofashiste. Fillimisht lëvizja MSI, pas saj aleanca kombëtare dhe tani Fratelli d'Italia, që është emërtuar sipas vargut të parë të himnit kombëtar të Italisë. Giorgia Meloni, kryetarja e partisë, i ka kushtuar shumë rëndësi të qendruarit në këtë ndërtesë historike, ku kanë hyrë e kanë dalë pasuesit e ish-udhëheqësit fashist Benito Mussolini. Ajo sipas të dhënave të veta ka një qendrim të përcaktuar ndaj historisë: vazhdimisht në inervista Meloni thotë, se „diktatori Mussolini ka „qenë një personalitet i shumëanshëm". Nën Mussolinin ka pasur edhe gjëra të mira, vazhdon të jetë edhe sot mendimi i disa italianëve.

Pak distancë

Meloni nuk ka një distancim nga fashizmi. Në autobiografinë e saj ajo shkruan, se është e vetëdijshme, që politikisht po ecën në një fushë të minuar: "Ne jemi fëmijë të historisë sonë. Të të gjithë historisë sonë. Si për të gjitha kombet e tjera rruga jonë është ajo që ne kemi përshkuar, komplekse, shumë më e ndërlikuar, nga sa ne duam ta tregojmë." Vetëm kultin e udhëheqësit të fashizmit e refuzon kryetarja e partisë, shkruan ajo më tej. Një simbol i fashistëve është vazhdimisht i pranishëm, kur Giorgia Meloni p.sh. jep konferenca shtypi në selinë e partisë.

Pas saj qendron logoja e Frateli d'Italia: një flakë e stilizuar me ngjyrat italiane. Kjo flakë e përjetshme në kuptimin figurativ flakëron në varrin e Mussolinit. "Unë s'kam asgjë, për t'u shfajësuar në jetën time. Por në një nga tre diskutime televizive më kërkohet të flas për historinë dhe jo për politikën aktuale. Kjo nuk është e drejtë."

Jo më përshëndetje romake

Në përgatitjet për fushatën e kaluar elektorale Giorgia Meloni i pati udhëzuar anëtarët e partisë së saj në mbledhjet e brendshme që të mos bëjnë më deklarata ekstreme, të mos i referohen më fashizmit dhe në radhë të parë të mos përdorin më „përshëndetjen romake", "përshëndetjen hitleriane" me dorën e djathtë të shtrirë. Partia që së shpejti mund të nxjerrë kryeministren nga radhët e veta, duhet të dalë prej skajit ekstrem për t'u pozicionuar në „qendrën e djathtë". Tek e fundit Giorgia Meloni pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 25 shtator do të krijojë një koalicion qeverisës me partitë e djathta „Lega" nën Matteo Salvinin dhe "Forza Italia", e drejtuar nga Silvio Berlusconi. Synimi i saj është pra një koalicion me fasadën e së djathtës qytetare.

"Që Meloni ka arritur kaq shumë në Itali, kjo ka të bëjë me të gjithë ata, që e zbukurojnë atë. Që nga mediet, që insistojnë ta përkufizojnë Salvinin dhe Melonin si qendra e djathtë, e deri tek Berlusconi e Grillini, që e kanë sjellë atë në pushtet, e po ashtu edhe e majta e çorientuar, që e ka nënvleftësuar dhe legjitimuar atë", mendon gazetarja spanjolle, Alba Sidera, e cila prej vitesh trajton temën e së djathtës në Itali. "Meloni nuk ka dalë nga hiçi. Prej vitesh ajo përgatitet për t'u bërë kryeministre."

Funksionare neofashiste

Giorgia Meloni, lindur në vitin 1977, kur ishte nxënëse vetëm 15 vjeç u antarësua në „frontin e rinisë" të partisë neofashiste MSI, për të dhënë një shenjë kundër terrorit të së majtës ekstreme në ato vite në Itali. Më vonë ajo drejtoi unionin studentor të ekstremit të djathtë dhe më 2006 u zgjodh deputete në parlamentin italian. Më 2008 ajo ishte ministrja më e re e Italisë. Në moshën 31 vjeç ajo drejtoi Ministrinë e Rinisë në qeverinë e Silvio Berlusconit. Përpara dhjetë vjetësh Giorgia Meloni themeloi partinë "Fratelli d‘Italia", kryetare e së cilës është që nga viti 2014. Më 2020 ajo mori edhe kryesinë e grupit të partive europiane "ECR", ku bën pjesë ndër të tjera edhe partia polake PiS.

Populizëm puro

Me sloganin populist "Së pari Italia dhe italianët!" Meloni do të hyjë tani në fushatën elektorale. Ajo kërkon më shumë të mira sociale për familjet, më pak burokraci europiane, ulje taksash, ndalimin e emigracionit. Ajo dëshiron të rinegociojë kontratat e BE-së dhe antarësimin e Italisë në bashkimin monetar në zonën e euros. Abortet refuzohen prej saj, po ashtu si edhe martesat për të gjithë. Një sekretare për gjuhë të huaja nga profesioni ajo nuk ka përvojë në fushën e ekonomisë dhe politikës së jashtme. Gjatë gjithë karrierës së saj ajo ka punuar vetëm si deputete dhe funksionare partie.

Radikale e vetëdijshme

Ndaj kritikave të forta lidhur me personin e saj në kampin politik të së majtës, Giorgia Meloni reagon e shpenguar në një artikull në Facebook. Shkrimtarja Ginevra Bompani tha në intervistën për televizionin La7, "Meloni është e matufepsur ...ajo është e rrethuar nga nazistët." Meloni e sulmuar iu përgjigj në Facebook, se i vjen keq që gjithmonë e paraqesin „si gruaja e zezë".

Kundërshtarët e saj janë thjeshtë janë të dëshpëruar, që ajo është kaq e suksesshme. Është qesharake, thotë ajo, të më vendosësh mua në kontekst me Mussolinin, Hitlerin apo Putinin. "Unë në fakt mbështes Ukrainën", thotë Meloni. Në një intervistë televizive ajo u rekomandoi kritikëve të saj, që të marrin si shembull Francën apo Gjermaninë. Atje partitë populiste të djathta janë të suksesshme dhe askush nuk ka bërë skandal për këtë. "Përse duhet të funksionojë ndryshe në Itali?" Në Gjermani Meloni i referohet partisë AfD, që ndonëse ka humbur elektorat në zgjedhjet e fundit është e përfaqësuar me dhjetë përqind, shkruan DW.

Në Europë kryetarja e "Fratelli d'Italia" synon që Italia të drejtojë për ta reformuar BE-në në një union ekonomik më të çlirët. Presidenti i Francës Emmanuel Macron është dobësuar, pasi i mungon shumica në parlament. Kancelari gjerman Olaf Scholz është i pasigurtë, u shpreh së fundi në një intervistë me RAI-n, Giorgia Meloni. Scholz nuk ka të njëjtën forcë si paraardhësja e tij Angela Merkel, thotë ajo. Ndaj ajo lë të kuptohet, se synon të japë drejtimin. Meloni është e martuar me një gazetar televizioni, i cili tregon kujdes për të krijuar imazhin e saj të ri serioz.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Votuesi: 25/09/2022 23:34

  Mesa duket e djathta do vijn shume shpejt edhe në shqiperi dhe në Europë po ashtu edhe Italia eshte lodh duke u keqperdorur! Dikur Roma ishte Romë sot Roma nuk dihet Çfarë eshte ! Urime Meloni ka ardh koha për operacionin “fshesa” në politiken e super gabuar evropiane që po i bejne europianet qytetar të dores se dyte … Koha e evropiane po vjen ! Gati ligji anti kontroll shume shpejt shume ambasada në Itali do riorgabizohen dhe Mesa duket Italia GDP do ja kaloje USA në 4-5 vitet e ardhshme!

  Përgjigju
 • Korcari: 25/09/2022 22:02

  Ta marre meloni te perzeje te gjithe ata qe jane me precedente penale se eshte mbushur europa me arabe dhe te zinj ndersa ne shqiptaret jemi ne europe edhe nuk mundohemi te behemi me karta ndersa keta behen direkt s eshte e drejte

  Përgjigju
 • Maks: 25/09/2022 11:03

  Fitore konte e 5 stele Vetem kjo parti mbron njerezit e thjesht dhe te pa mundurit

  Përgjigju
 • Ali: 25/09/2022 09:29

  Do zoti fitojne keta dhe jo ata lepiresit e amerikes qe po na shkaterrojne , as vuke per te ngrene nuk do tw kemi ne dimer

  Përgjigju
  • Bim: 26/09/2022 06:16

   Me mire te koha e xhaxhit kur hashe me Tallon, nuk e kuptoj pse ju keni te drejte vote

  • Or tej: 25/09/2022 17:45

   Da hash gerneten 1 meter me Melonin.

  • Koli: 25/09/2022 15:08

   Po Raku me Melonin dhe Salvinin do hash mish

 • Hehahuhu: 25/09/2022 09:17

  Ka 30 vjet italia qe votojne vetem 20% e njerzeve, tani do kete zbrit ke 10% fare, jan shum me perpara se ne ata ne kete drejtim

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Zotohet reperi i njohur shqiptar: Nëse Serbia mposht Zvicrën nuk bëj më koncert në këtë shtet

Zotohet reperi i njohur shqiptar: Nëse Serbia mposht Zvicrën nuk bëj më koncert në këtë shtet