Nisma sensibilizuese në Ditën Botërore të Mjedisit, INTEGRATED ENERGY pastron Liqenin e Prushit

Në ditën ndërkombëtare të mjedisit, Shoqëria koncesionare që ushtron aktivitetin në zonën e trajtimit të mbetjeve në Tiranë, Integrated Energy i është përkushtuar pastrimit të një prej zonave më piktoreske dhe më të vizituara të Tiranës: të liqenit të Prushit. Punonjësit e shoqërisë koncesionare IEBV, në bashkëpunim me studentë e pedagogë nga një universitet privat hoqën mbetjet nga bregu, me qëllim sensibilizimin e opinionit mbi mbrojtjen e ambientit.

“Me me kompaninë Integratet Energy kemi pasur dhe bashkëpunime të tjera. Qoftë si sponsor ose mekërkimet shkencore. Kemi dërguar studentë pranë kompanisë për të bërë intershipet, praktikat e punës, kërkimet shkencore, detyrat e kursit, temat e diplomës dhe sot ishte  një tjetër ditë e rëndësishme”, tha pedagogjia, Enkelejda Kucaj.

“Është zgjedhur kjo zonë piktoreske që ju shërben dhe qytetarëve të Tiranës. Falënderojmë kompanisë për të gjithë mundësinë e dhënë”, u shpreh, Rovena Qirici.

Kemi zhvilluar praktikën një mujore pranë inceneratorit. Sot kemi marrë edhe nismën për pastrimin e liqenit që shpresojmë që të na ndihmojë edhe për aktivitete të tjera”, përfundoi studenti, Albi Çulaj

"Kjo iniciativë e përbashkët nisi edhe për ndërgjegjësimin e rinjve dhe të rejave për të mbrojtur mjedisin dhe natyrën. Të gjitha këto mbetje që shikojmë këtu ndotin jo vetëm tokën, liqenet, por kalojnë edhe në lumenj e dete që kthehen në një problem serioz për shëndetin e qytetarëve. Ndaj ti themi stop ndotjes së mjedisit. Të gjitha mbetjet e grumbulluara do të shkojnë për depozitim pranë zonës së trajtimit të mbetjeve", tregoi Administratorja e Integrated Energy, Ariola Kodra.

Integrated Energy, lider në trajtimin e mbetjeve, ushtron aktivitete të tilla jo vetëm sot që është dita ndërkombëtare e mjedisit, por vazhdimisht, prioritet i shoqërisë mbetet mbrojtja e Tokës dhe një mjedis i pastër për të gjithë.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shtëpia në Hormovë që të kthen qindra shekuj pas

Shtëpia në Hormovë që të kthen qindra shekuj pas