Ishte strehuar në shtëpinë e tezes, 50-vjeçari nga Selenica i shpëton atentatit të dytë për hakmarrje, mbetet i plagosur

TIRANE-50-vjeçari Nihat Xhaferaj i ka shpëtuar atentatit të dytë. Në mesnatë, rreth orës 00:30 ai është qëlluar më armë zjarri në banesën e tezes 70-vjeçe ku ishte strehuar në Fier, pasi ishte larguar nga Selenica si pasojë e hasmërisë me fisin Llanaj. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Mbrostar-Ferko në Fier.

Fatmirësisht Nihat Xhaferaj ka shpëtuar me një plagosje. Fillimisht ai u dërgua në spitalin e Fierit për ndihmë më pas në Tiranë në spitalin e Traumës për mjekim më të specializuar, ndërsa ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Autorët pas e qëlluan u larguan me shpejtësi me një makinë tip "Benz" e cila pak minuta më vonë u gjet e djegur në aksin rrugor Fier-Levan, në vendin e quajtur "Rrethrrotullimi i Levanit". Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Në zonën rreth pallatit janë marrë pamjet e kamerave të sigurisë për të identifikuar dhe shkuar në gjurmët e autorëve që qëlluan 50-vjeçarin. Nihat Xhaferaj janë në hasmëri me fisin Llanaj në Vlorë dhe kjo është një nga pistat ku po hetohet aktualisht. Historia e hakmarrjes ka nisur me vrasjen e babait të Nihat Xhaferaj në vitin 1998.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:43
Nihat Xhaferaj i shpëtoi atentatit të dytë, hakmarrja mes fiseve në Vlorë që nisi në 1998

Nihat Xhaferaj i shpëtoi atentatit mbrëmjen e djeshme në Fier në banesën e tezes së tij, ku u qëllua me armë zjarri, ndërkohë që autorët u larguan nga vendngjarja me një makinë të tipit "Benz", e cila më vonë u gjet e djegur. Një nga pistat ku po hetohet është hasmëria dhe konfliktet me fisin Llanaj në Vlorë. Konfliktet dhe hasmëria mes dy fiseve Llanaj-Xhaferaj në Vlorë, kanë sjellë një sërë atentatesh që prej vitit 1998.

Konflikti ndërmjet fiseve Llanaj dhe Xhaferaj ka nisur në vitin 1998, kur u vra me armë në Selenicë të Vlorës Gjysho Xhaferaj. Baftjar Llanaj u akuzua nga prokuroria për vrasjen e tij. Nuk kaloi shumë dhe në qershor 2011 u ekzekutua në Vlorë Baftjar Llanaj.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 14 qershor 2011 rreth orës 18:00 në rrugën që lidh qytezën e Selenicës me Vlorën, në vendin e quajtur “Bishti i Malit”. 60-vjeçarit Llanaj iu zu pritë duke u qëlluar me breshëri automatiku nga të paktën dy persona. Pas krimit policia arrestoi autorin Sako Xhaferaj, nipi i Gjysho Xhaferaj, pasi Sako kishte mbetur vetë i plagosur në këtë ngjarje të rëndë.

Në shtator 2011, tentohet të vritet Nihat Xhaferaj, djali i viktimës Gjysho Xhaferaj të vrarë në 1998.  Për ngjarjen u akuzua Altin Aliaj, nipi i familjes Llanaj. Pas krimit u arrestua Altin Aliaj, i cili më pas u lirua nga gjykata. Në janar 2012 u vra në atentat Nure Xhaferri 52 vjeç, djali tjetër i Gjysho Xhaferaj. Ndërkohë që ditën e sotme i është bërë sërish atentat Nihat Xhaferajt, djalit të viktimës Gjysho Xhaferaj, pikënisjes së hasmërisë në vitin 1998.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan