Nihat Xhaferaj i shpëtoi atentatit të dytë, hakmarrja mes fiseve në Vlorë që nisi në 1998

Nihat Xhaferaj i shpëtoi atentatit mbrëmjen e djeshme në Fier në banesën e tezes së tij, ku u qëllua me armë zjarri, ndërkohë që autorët u larguan nga vendngjarja me një makinë të tipit "Benz", e cila më vonë u gjet e djegur. Një nga pistat ku po hetohet është hasmëria dhe konfliktet me fisin Llanaj në Vlorë. Konfliktet dhe hasmëria mes dy fiseve Llanaj-Xhaferaj në Vlorë, kanë sjellë një sërë atentatesh që prej vitit 1998.

Konflikti ndërmjet fiseve Llanaj dhe Xhaferaj ka nisur në vitin 1998, kur u vra me armë në Selenicë të Vlorës Gjysho Xhaferaj. Baftjar Llanaj u akuzua nga prokuroria për vrasjen e tij. Nuk kaloi shumë dhe në qershor 2011 u ekzekutua në Vlorë Baftjar Llanaj.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 14 qershor 2011 rreth orës 18:00 në rrugën që lidh qytezën e Selenicës me Vlorën, në vendin e quajtur “Bishti i Malit”. 60-vjeçarit Llanaj iu zu pritë duke u qëlluar me breshëri automatiku nga të paktën dy persona. Pas krimit policia arrestoi autorin Sako Xhaferaj, nipi i Gjysho Xhaferaj, pasi Sako kishte mbetur vetë i plagosur në këtë ngjarje të rëndë.

Në shtator 2011, tentohet të vritet Nihat Xhaferaj, djali i viktimës Gjysho Xhaferaj të vrarë në 1998.  Për ngjarjen u akuzua Altin Aliaj, nipi i familjes Llanaj. Pas krimit u arrestua Altin Aliaj, i cili më pas u lirua nga gjykata. Në janar 2012 u vra në atentat Nure Xhaferri 52 vjeç, djali tjetër i Gjysho Xhaferaj. Ndërkohë që ditën e sotme i është bërë sërish atentat Nihat Xhaferajt, djalit të viktimës Gjysho Xhaferaj, pikënisjes së hasmërisë në vitin 1998.


Lajmi kryesor:

Ishte strehuar në shtëpinë e tezes, 50-vjeçari nga Selenica i shpëton atentatit të dytë për hakmarrje, mbetet i plagosur


B.K./d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?×

Lajmi i fundit

John

Dy fjalë për injorantët që e shohin Ramën si 'perandor'