Balona spiune kineze në qiellin e SHBA, fluturoi mbi një bazë me raketa bërthamore! Blinken shtyn vizitën drejt Pekinit! Kina: E kishim për motin

Balona spiune kineze në qiellin e SHBA, fluturoi mbi një bazë me raketa bërthamore! Blinken shtyn vizitën drejt Pekinit! Kina: E kishim për motin

Balona kineze në Montana, SHBA

Një ‘tullumbace gjigande’ spiune kineze kishte fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara prej disa ditësh, teksa të mërkurën u pa nga Pentagoni mbi Montana dhe më parë mbi Ishujt Aleutian në Alaskë dhe Kanada.

Shtëpia e Bardhë shqyrtoi mundësinë për ta rrëzuar atë duke dërguar luftëtarë F22, por Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe gjenerali Mark Milley, shefi i përbashkët i shtabit, vlerësuan rreziqet dhe arritën në përfundimin se nuk duhej, nga frika se fragmentet që bien nga qielli mund të shkaktojnë dëmtime.

Nga Pekini vjen ftesa për të “shmangur zhurmën”, e kombinuar me premtimin për të “hetuar”: “Verifikimi është duke u zhvilluar”, komentoi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mao Ning, duke shtuar se “derisa faktet të jenë të qarta, spekulimet dhe fryrja nuk do të ndihmojnë për ta zgjidhur situatën”.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka anulaur ndërkohë vizitën në Pekin, ku ai pritej shkonte dielën dhe të takohej me Xi Jinping.  Vizita do të vinte pas takimit midis Biden dhe Xi në G20 në Bali në nëntor, ku të dy presidentët ranë dakord për nevojën për të stabilizuar marrëdhëniet Kinë-SHBA, të komplikuara gjithashtu nga pandemia COVID, dhe të cilat kanë arritur pikën e tyre më të ulët që nga të dy vendet. vendosi marrëdhënie diplomatike në vitin 1979.

 Zoti Blinken nuk donte që kjo çështje të dominonte takimet e tij me zyrtarët kinezë, raportojnë më tej media amerikane. Përmes një deklarate të bërë mbrëmjen e së premtes Ministria e jashtme e Kinës konfirmoi se balona e vërejtur mbi qiellin amerikan është e saj. Në njoftimin zyrtar thuhej se “mjeti fluturues është kinez dhe po përdoret për kërkime meteorologjike dhe kërkime të tjera shkencore. Për shkak të ndikimit të erërave perëndimore dhe pamundësisë për ta kontrolluar, balona devijoi nga kursi i saj”.

Administrata Biden ka kufizuar ashpër aksesin e Kinës në teknologjinë amerikane dhe tensionet janë rritur për shkak të ndërhyrjes ruse në Ukrainë, me Pekinin që vazhdon tregtinë dhe mbështetjen diplomatike për Moskën. Çështja më e nxehtë është sigurisht Tajvani. Shtetet e Bashkuara ritheksojnë se ka fusha konkurrence, por se mund të ketë edhe bashkëpunim mes dy fuqive.

Në Montana është një nga tre bazat amerikane me raketa bërthamore: në këtë shtet ka 150 raketa balistike ndërkontinentale. Zyrtarët e Pentagonit besojnë se qëllimi i balonës spiune është të mbledhë informacione dhe do të kishte fluturuar edhe mbi vende të tjera të ndjeshme. Janë marrë disa masa mbrojtëse të papërcaktuara, por mendimi i administratës është se nuk është një kërcënim domethënës dhe as nga pikëpamja e inteligjencës (Pekini ka satelitë shumë më të sofistikuar, edhe nëse balonat spiune që fokusohen në zonë mund të japin të dhëna shtesë) as për avionët civilë, të cilët fluturojnë në një lartësi shumë më të ulët.

Balonat spiune janë përdorur për dekada për vëzhgim, veçanërisht gjatë Luftës së Ftohtë, dhe nuk është hera e parë që Kina përdor versione më moderne në kohët e fundit, si në Shtetet e Bashkuara ashtu edhe në Japoni. Pekini nuk komentoi, por Pentagoni kontaktoi ambasadën kineze në Uashington dhe kanale të tjera për t'u ankuar.

Megjithatë, disa republikanë në Kongres kanë kërkuar një përgjigje më të ashpër: për shembull, kongresmeni i Arkansas Tom Cotton argumenton se Blinken duhet të anulojë udhëtimin në Kinë.

Pentagoni ka synuar prej kohësh të zgjerojë praninë e tij në rajon, për t'iu kundërvënë Kinës si në Detin e Kinës Jugore ashtu edhe në Tajvan. Japonia ka njoftuar gjithashtu plane të reja sigurie në koordinim me Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë përdorimin e një njësie marine me bazë në Okinaëa si një forcë e aftë për të lëvizur midis ishujve dhe duke përdorur raketa kundër anijeve.

Uashingtoni dhe Pekini kanë fajësuar njëri-tjetrin për krijimin e një rreziku të një përplasjeje më 21 dhjetor mes një avion luftarak kinez dhe një aeroplani zbulues amerikan. Austin i kishte kërkuar Pekinit të hapte një kanal komunikimi të nivelit të lartë për të shmangur rreziqe të ngjashme në të ardhmen, por kjo nuk ndodhi.

Republika Popullore argumenton se prania e gjerë e forcave të armatosura të SHBA-së dhe aleatëve në Detin e Kinës Jugore minon stabilitetin dhe u ankua - në një raport qershorin e kaluar - se operacionet e monitorimit të Kinës janë dyfishuar në dekadën e fundit, me mbifluturime që shkelin hapësirën ajrore, dhe që çdo ditë mesatarisht pesë anije amerikane i afrohen bregdetit kinez dhe kalojnë përmes ngushticës së Tajvanit të paktën një herë në muaj./ Përshtati në shqip nga nga Corriere, Shqiptarja.com 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:02
Përplasja për balonën spiune, Sekretari Blinken shtyn vizitën në Pekin! Kina: E përdorim për motin

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka vendosur ta shtyjë vizitën në Pekin, njoftuan mediat amerikane, vizitë që ishte parashikuar të zhvillohej në datat 5 dhe 6 shkurt. Arsyeja për këtë është balona kineze që u vu re të fluturonte mbi qiellin amerikan. Zoti Blinken nuk donte që kjo çështje të dominonte takimet e tij me zyrtarët kinezë, raportojnë më tej media amerikane. Përmes një deklarate të bërë mbrëmjen e së premtes Ministria e jashtme e Kinës konfirmoi se balona e vërejtur mbi qiellin amerikan është e saj.

Në njoftimin zyrtar thuhej se “mjeti fluturues është kinez dhe po përdoret për kërkime meteorologjike dhe kërkime të tjera shkencore. Për shkak të ndikimit të erërave perëndimore dhe pamundësisë për ta kontrolluar, balona devijoi nga kursi i saj”.

Objekti që duket se është një balonë përgjimi është vërejtur mbi qytetin Billings, në Montana. Ajo po fluturon në një lartësi mbi trafikun ajror komercial dhe nuk paraqet rrezik ushtarak apo fizik për njerëzit në tokë.

“Po shikoja nga dritarja si zakonisht, kur vura re balonën. Në fillim mendova se ishte një yll, por kjo s’kishte mundësi pasi ishte mesi i ditës. Më pas e kuptova se ishte shumë i madh për të qenë yll”, tha zoti Doak.

Incidenti mund të nxjerrë në pah deri ku Pekini dhe Uashingtoni janë të gatshëm të shkojnë për të spiunuar njëri-tjetrin ndërsa tensionet mes superfuqive botërore janë në rritje. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken pritet të udhëtojë në Kinë javën e ardhshme për një vizitë për të cilin kishin rënë dakord në nëntor presidenti Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet