Një nxënës pa maskë në klasë, Ministrja Kushi jep këshillat dhe kritikat e para: Pse nuk e ke? Nuk duhet të rrish pa të (VIDEO)

Inspektimi nga afër i masave anti-covid, nga ministrja e Arsimit  Evis Kushi në disa shkolla në Durrës ka sjellë edhe këshillat e para të saj ndaj nxënësve. Precedent u bë njëri prej nxënësve i cili ishte pa maskë, ku ministrja e ka kritikuar dhe shpjeguar se duhet të mbajë maskën për të mbrojtur veten, shokët dhe familjarët.

Ministrja këshilloi nxënësin që të mos rrinte në klasë pa maskë. Kushi tha se u vendos që shkolla duhet të hapen, por që të rrinë të hapura duhet të zbatojmë rregullat e pandemisë. Ajo këshilloi nxënësit të tregojnë kujdes jo vetëm në shkollë, por edhe jashtë.

Tani ne do shkojmë të djali në fund që nuk ka maskë. Ku e ke maskën? Nuk duhet të rrish në klasë pa maskë, mirë? Se mund të marrësh virusin dhe mund t'ja çosh, mamit, babit dhe gjyshes. Kështu që asnjë herë pa maskë”, tha Kushi.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Platforma 'Deputeti që duam' dhe votim nga anëtarësia, a e mbështesni mënyrën si partitë po zgjedhin kandidatët e 25 prillit?

Komento

Komente

 • Iris: 01/10/2020 01:28

  Edhe mua me kujtohet nje incident me shallin e kuq.Une kam qene te /E.Duraku/ dhe mbaj mend, qe nuk te lejonin te hyje pa shall te kuq.Njeri nga djemte e klases tone ia kishte dhene nje vajze ne klasen e 8-te vetem qe ta lejonin te hynte.Vete ky djali hyri nga dritarja, kacakce, pasi ishim ne katin e pare.Vjen zysha dhe drejtoresha dhe e pyeten per mungesen e shallit.Ky djali I zene ngushte tregoi te verteten,dhe pas pak therrasin ate vajzen,e detyrojne t'i ktheje shallin dhe I kritikuan shume ashper ,qe te dy, ne prani te nxenesve.Qe te dy I mbanin koken e syte ulur.Nuk me kujtohet sa kohe vazhdoi ky zelotllek,por per incidentin e sotem mendoj, qe fajin e ka familja qe e nisi pa maske,shkolla qe e lejoi.Si shkeles rregulli per here te pare, shkolla mund ta paralajmeronte dhe ti jepte nje maske,ama po ta perseriste,nuk duhej lejuar me.Ne te fundit, qe ketu femijet duhen mesuar me zbatimin e rregullave ne shoqeri.Kur nuk zbaton urdherin per maska,si do t'i zbatojne kur te rriten rregullat e tjera,p.sh ruajtjen e shpejtesise te makines?!

  Përgjigju
  • meri: 01/10/2020 14:22

   Nuk ka asnji lidhje shalla e pionerit me masken,shalli i kuq blehej nji here dhe e mbaje per vite me radhe,o siç thua edhe ti,mund ti'a jepje vellait,motres,shokut ,shoqes,kurse maska perdoret vetem nji here,ose ka edhe qe lahen por...,nuk kan perdorim te gjate,pastaj per t'u shkembyer me te tjere nuk behet fjale.Nji familje qe ka 3-4 femije qe ven ne shkolle,si mund qe ti'a siguroje femijeve ç'do dite nga nji maske?maskat kushtojne,dhe prindrit nuk kan te ardhura per te mbuluar gjithe keto shpenzime....,shteti ku eshte???.Opozitaret qe kan 2-vjet qe nuk shkojne ne parlament( nuk shkojne ne pune),rrogen e mari nga taksat qe paguajne prinderit e ketyre femijeve,te cilet nuk arrijne te mbrojne femijet e tyre nga ifeksioni.Steti duhet te na jap ,nga ato qe na mer,kurese politikanet tan ,deri tani,kan menduar vetem per vete.

 • meri: 01/10/2020 00:40

  TURP.....per nji Ministre Arsimi qe i drejtohet nji femije pse nuk ka maske,maska femijeve te shkolles duhet t'ia siguroj shteti,dhe duhet tu jepen nga mesuesja kur te arrijne ne shkolle,dhe çdo dite ,se jan nji perdorimshme.E dini ju,qe femijet kan seder dhe ofendohen ???Po ju,qe jepni foto te femijve te pa mbuluara ,e dini qe keni shkelur ligjin ???PO sikur ky femi te jet shume sennibel,dhe ( larg qoft)te bej ndonji gje te keq,kush nga ju do te mbaj pergjegjesi ???TURP PAçI TE GJITHE:

  Përgjigju
 • Sefer daja: 30/09/2020 18:01

  Me kujton kohen kur ishim ne moshen e ketij djalit: Na vijne per inspektim nga komiteti i partise .Te gjithe ne sipas porosise me veshjet me te mira.Shajet e pionerit shndrinin.Me shpirtin rebel te moshes e hoqa shallin mo teper per tu duk para klases si i veçante.Ajo qe kryente inspektimin mu afrua,me pergedheli koken e me pyeti nese kisha marr ndonje 10! Asnje fjale per shallin e munguar! Po ather nuk kish kamera!!!

  Përgjigju
 • kushe: 30/09/2020 17:05

  Ministrat e carsimit ne Shqiperi gjithnje e me te turpshem. Pse e ben shembull femijen para gjithe vendit?! Turp!!! Surrati i qeverise se Rames, harbuter te shfrenuar pa moral qe shyqyr kane mesuar hekurin e kujtojne se te bejne njeri pantallonat me vije...ik sikter harbuteri

  Përgjigju
 • likja: 30/09/2020 16:34

  Po pse moj kushi nuk i dhe ti nje maske atij dhe ndonje femije tjeter qe nuk kishte maske e paske filluar mbrapsh punen

  Përgjigju
 • Dushi: 30/09/2020 15:22

  Ju drejtort e shkollave apo ministria e arsimit a kini menue qe ka familie shqiptare qe nuk kan lek ase per qate maske mos i denoni femin se ashte mekate kini kujdes

  Përgjigju
 • Paradoksi: 30/09/2020 15:18

  Po pse ,shkolla nuk ka 1 maskë për t'ja dhënë nxënësit...,pa fjalë????!!!

  Përgjigju
 • Bledi: 30/09/2020 15:17

  Shko shiko mesueset I ke gjysmen pa breke mos u merr me nxenesin e gjore, ndoshta ska lek ta bleje

  Përgjigju
 • Kape: 30/09/2020 14:39

  Perpara se te shkoje te nxenesi dhe ta keshilloj,duhet te keshilloj drejtuesit e shkolles qe e kane lejuar pa maske. U harova vazhdon po i njejte teatri si gjithe ministrat e tjere.Po i njejti kazan.Po e njejta gjelle jane.

  Përgjigju
 • Jola: 30/09/2020 14:36

  Turp te kesh qe kritikon femijen. Injorante. Bleja se mund te mos kete leke. Ju duhet te sigoroni maska falas. Injorante militante partie qe ke bere shkollen e nates

  Përgjigju
 • Londra: 30/09/2020 14:33

  Djali ne cante e kishte masken, por i thane ta hiqte per pak minuta, sa te xhironte klipin ministrja.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Denoncimet e PD-së për inceneratorët, Murrizi: Janë ngritje pazari për gjobë