Një shëtitje e shkurtër brenda shtëpisë madhështore të Bill dhe Melinda Gates

Një shëtitje e shkurtër brenda shtëpisë madhështore të Bill dhe Melinda Gates

Divorci i Bill dhe Melinda Gates, pas 27 vitesh martesë i ka vendosur ata në qendër të vëmendjes së mediave botërore duke ngritur një sërë pyetjesh: Çfarë po ndodh, pse? Çfarë do të ndodh me fondacionin e bamirësisë ? Dhe, sigurisht, çfarë do të bëhet me shtëpinë e tyre gjigande? Rezidenca e Gates, e quajtur Xanadu 2.0, është me të vërtetë një kupolë madhështore.

Kompleksi i gjerë 66 000 metra katrorë ndodhet në Liqenin Uashington në zonën e Seattle, në të njëjtën lagje ku ndodhet dhe shtëpia e personit më të pasur në botë Jeff Bezos. Vila thuhet se vlen më shumë se 130 milion dollarë. Çifti nuk ka treguar detaje rreth shtëpisë private, por deklaratat e vizitorëve dhe raportet e mediave gjatë viteve i kanë dhënë botës një vështrim të shkurtër se si është brenda shtëpisë së një prej njerëzve më të pasur në planet. Në atë ndërtesë gjeni detaje të shumta të jetës së jashtëzakonshme të çiftit.

Një garazh me 20 makina është ndërtuar në kodër, sipas një artikulli të vitit 1995 të  The New York Times. Pishina e brendshme dhe e jashtme 60 metra ka sistemin e vet muzikor nënujor. Ka një dhomë trampoline, një palestër dhe një teatër film art-deco. Çdo dhomë ka ndriçim të kontrolluar nga prekja, muzikë dhe kontrolle klimatike. Ekziston një raport konfuz i dhomës së gjumit-banjës. Shtëpia ka vetëm shtatë dhoma gjumi, por 24 banjo. 24!

Rëra buzë liqenit thuhet se është sjellë nga Haëaii. Të dhënat nga shtëpia u paraqitën nga një stazhier i Microsoft në 2007 për një festë barbecue “E gjithë shtëpia është e ndërtuar nga ky dru i bukur portokalli. Peizazhi është thjesht një çmenduri.“, thuhet në një raport. Zëdhënësit e Gates nuk i janë përgjigjur pyetjeve se çfarë do të ndodhë me shtëpinë por duket se Melinda nuk ka në plan të luftojë për të. Bill filloi ndërtimin në pronë para se çifti të takohej. Melinda nuk u emocionua me të në fillim.

“Nëse shpërngulem,” kujton ajo duke i thënë Bill-it në një intervistë të vitit 2008 me revistën Fortune, “do të jetë ashtu si dua – shtëpia jonë ku kemi jetën tonë familjare.” Ajo punësoi një arkitekt të ri për ta ri dizajnuar më shumë sipas dëshirës së saj. Por vite më vonë, ajo ende dukej pak e shqetësuar për madhësinë e shtëpisë.

“Ne nuk do ta kemi atë shtëpi përgjithmonë,” tha Melinda për Times në 2019. “Në të vërtetë po pres me padurim ditën që Bill dhe unë jetojmë në një shtëpi 1.500 metra katrorë … Vetëm për të qenë e qartë, shtëpia po ndërtohej para se të dilja në skenë. Por unë marr përgjegjësinë për të.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve