Teatri Kombëtar anulon tre shfaqje, qytetarët debat me drejtorin: S’keni dublantë! Çuli: Kemi vetëm 28 aktorë

Teatri Kombëtar anulon tre shfaqje, qytetarët debat me drejtorin: S’keni dublantë! Çuli: Kemi vetëm 28 aktorë

3 shfaqje në Teatrin Kombëtar janë anuluar për shkak se një nga aktorët është infektuar me COVID dhe një prej protagonistëve të një shfaqje tjetër është aksidentuar. Por anulimi i shfaqjeve ka shkaktuar edhe pakënaqësi tek qytetarët të cilët kanë paguar biletën dhe kërkojnë që shfaqja të interpretohet nga aktorë dublantë.

“Vazhdon …..u bë si barcaletë…dublantet ku i keni???? Teatri Kombetar, përfaqëson një shtet nuk është teater privat”, shkruan një qytetarë.

Si kundër përgjigje për ankesën e tij, përgjigja i ka ardhur nga drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, i cili i shpjegon qytetarit faktin pse nuk përdoren aktorët dublonte. Sipas Çulit, dublant, përdorin vendet e lindjes, në teatro me reporter shumë vjeçar dhe me stafe rezidente 80 – 100 aktorë, dhe jo si TK që ka 28 aktore dhe kalendar të kufizuar.

 ‘A e shikon që është shfaqje e teatrit Skampa apo nuk shikon nga sytë???Edhe shfaqjen e teatrit Elbasanit t’a dubloje TK?!!! Ndërkohe kupton ti çdo të thotë dublant dhe kur aplikohet dublanti? Dublant e nderuar përdorin vendet e lindjes, në teatro me repertor shume vjeçar dhe me stafe aktorësh rezidentë 80 – 100 aktore, dhe jo si TK qe ka 28 aktore dhe kalendar të kufizuar. Po ti nuk e kupton dot kete, se ke nevojë që komplekset e tua ti të mos realizimit personal ti vjellesh në këtë faqe sa herë të jepet mundësia’, shkruan Hervin Çuli, drejtor i Teatrit Kombëtar, teksa i përgjigjet komentuesit.

Ndërkohë Teatri Kombëtar në një reagim, duke u kërkuar ndjesë qytetarëve për anulimin e shfaqejeve, u kërkon që të paraqiten pranë biletarisë për të rimbursuar biletën.

‘Duke ju kërkuar dhe njëherë ndjesë për çdo shqetësim, ju bëjmë thirrje të afroheni pranë biletarisë tonë te ArTurbina për të rimbursuar biletën tuaj për shfaqjet “Ferma e Kafshëve” dhe “Edmond” brenda datës 20.11.2021 dhe shfaqjes së Teatrit “Skampa”, “Një Madam nga Argjentina” brenda datës 17.11.2021.’- thuhet në njoftimin e TK.

Komentet në Facebook


Lajmi kryesor:

Aktorët protagonistë infektohen me COVID, Teatri Kombëtar njofton anulimin e tre shfaqjeve


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Policia ndaloi protestën e Berishës në Bulevard, si e vlerësoni vendimin?×

Lajmi i fundit

Ikmet Mino, mjeshtri i vozave të drurit në Këlcyrë: Qeveria duhet të mbështesë artizanët e rinj që tradita më mos zhduket

Ikmet Mino, mjeshtri i vozave të drurit në Këlcyrë: Qeveria duhet të mbështesë artizanët e rinj që tradita më mos zhduket