Njihuni me 10 emrat që do të ndezin motorët e SPAK

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar apo siç njihet ndryshe SPAK është në hapat e fundit të krijimit. Tashmë 10 Prokurorë që do të jenë pjesë e kësaj strukture

Në këtë garë kanë kandiduar 25 Prokurorë, megjithatë deri më tani vetëm 10 Prokurorë janë gati për SPAK pasi kanë kaluar Vetting-un.

Ata janë Arben Kraja, Besnik Muçi, Donika Prela, Dritan Prençi, Edvin Kondili, Ened Nakuçi, Enkelejda Millonai, Vladimir Mara, Manjola Kajan dhe Behar Dibra.

Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka vendosur që numri total i anëtarëve të SPAK të jetë 15, kjo edhe për shkak të fluksit të punës që do të kenë. Ndërkohë që edhe me 10 anëtar që tashmë janë emëruar me sukses SPAK është funksional edhe nëse kandidatët e mbetur do të tërhiqen apo do të ngecin në Vetting.

Ngritja e SPAK shihet si një pikë kyçe për reformën në drejtësi pasi nga krijimi i saj varet shumë institucione të tjera mes tyre dhe zbatimi i ligjit për masat shtesë të sigurisë në burgje.

 • Sondazhi i ditës:

  A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

 • Agron: 25/06/2019 13:27

  E para qe duhet te bejne te meren me partit dhe kreret e tyre me pasurin e tyre dhe te poetive te tyre po e nisen nga keta te tjeret do vine vete

  Përgjigju
 • Ndue: 25/06/2019 13:12

  Nuk pyesin peshqit e medhenj per SPAK. Peshqit e Sales jane gjigande!

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 25/06/2019 13:00

  Me ne fund do shohim se drejtesia qe amerikanet duan te instalojne ne Shqiperi do jape frytet e saj

  Përgjigju
 • fatmir: 25/06/2019 12:19

  Kur fillon pune ky institucion?

  Përgjigju
 • erma: 25/06/2019 11:37

  do hani nje mut me Donika prelen cope idiote dhe karstriot selites qe i shpetuan vettingut me pacavure!!!

  Përgjigju
 • Bbcnnh: 25/06/2019 10:10

  Keshilli i Larte i Drejtesise nuk ekziston. Si u emerokan pa kaluar KPA?! Jeni medioker.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria po bëhet gati për vaksinimin e mbi 12-vjeçarëve, del studimi i Pfizer: Vaksina e efektshme mbi 90% te fëmijët