Nuk do gjurmohen më kontaktet dytësore dhe do të shkurtohet karantinimi, Kina lehtëson masat anti-covid

Nuk do gjurmohen më kontaktet dytësore dhe do të shkurtohet karantinimi, Kina lehtëson masat anti-covid

Foto ilustruese

Kina ka lehtësuar disa nga masat e saj strikte Covid në një përpjekje të dukshme për të lehtësuar presionet ekonomike  dhe për të qetësuar pakënaqësinë në përshkallëzim, megjithëse autoritetet këmbëngulin se "lufta" e tyre kundër pandemisë mbetet e pandryshuar.

Ndryshimet përfshijnë shkurtimin e periudhave të karantinës me dy ditë për kontaktet e ngushta të personave të infektuar dhe për udhëtarët që mbërrijnë në vend, si dhe heqjen e një rregulli që penalizon linjat ajrore për sjelljen e shumë rasteve.

Lëvizja erdhi një ditë pasi Presidenti Xi Jinping dhe vendimmarrësit kryesorë të vendit në komitetin e përhershëm të Byrosë Politike të Partisë Komuniste dëgjuan një raport pune mbi masat Covid. Në njoftimin e bërë nga komisioni kombëtar i shëndetësisë theksohej se vendi “nuk do të lëkundet nga politika dinamike zero-Covid” dhe ndryshimet u bënë vetëm për të “rritur” masat kundër pandemisë.

Sipas masave të reja, koha e karantinës për kontaktet e ngushta dhe udhëtarët nga jashtë janë shkurtuar nga shtatë në pesë ditë. Kërkesa për tre ditë të tjera në izolim në shtëpi pas karantinës së centralizuar mbetet.

Kina do të ndalojë gjithashtu përpjekjet për të identifikuar kontaktet "dytësore" - një bezdi e madhe për banorët e qyteteve që janë të kapur në përpjekjet gjithëpërfshirëse të gjurmimit të kontakteve kur gjendet një rast - duke identifikuar ende kontakte të ngushta.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Nesër Shqipëri-Spanjë, ja çfarë parashikon macja e famshme në Instagram

Euro 2024/ Nesër Shqipëri-Spanjë, ja çfarë parashikon macja e famshme në Instagram