Pas aksident tragjik te rruga e ‘Kavajës’, shoferët nuk zënë mend, nuk respektojnë këmbësorët në vijat e bardha

TIRANË- Dy shoferë janë gjobitur në Tiranë, pasi nuk i  kanë dhënë përparësi këmbësoreve në vijat e bardha.

Report Tv sjell videon, ku duken dy mjete, një tip ‘Ford’ dhe një tip ‘Volkswagen’, të cilët nuk ndalojnë në vijat e bardha ndonëse këmbësorët po kalojnë.

Dy shoferët janë gjobitur me 3000 mijë lekë. Ndonëse aty pranë ka qenë edhe makina e policisë me logo, kjo nuk i ka penguar drejtuesit e mjeteve që thyejnë rregullat e qarkullimit rrugor.

Shkelja nga shoferët është regjistruar në rrugën ‘Medar Shtylla’ afër Komunës së Parisit.

Pavarësisht aksidenteve tragjike në vendin tonë, shoferët nuk po ndërgjegjësohen. Kujtojmë që vetëm pak ditë më parë një aksident i rëndë u shënua në rrugën e Kavajës në Tiranë, ku Ajas Sulejmani u fut me semafor të kuq dhe në vija të bardha duke marrë përpara një çift me foshnjën tre muajsh.

Fatmirësisht ky aksident ishte pa pasoja për jetën, ku fëmija tre muajsh sëbashku me nënën Vilma Konomi ndodhen jashtë rrezikut për jetën, ndërsa babai Arian Konomi është rikthyer në reanimacion.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • XHA JAHO: 11/05/2022 08:29

  Per mua duhet pare dhe pjesa e qytetareve qe kalojne te vijat e bardha ne menyre jo korrekte avash a thua kane dale per xhiro.Duhet ndergjegjesim dhe ata.

  Përgjigju
  • Parruca: 11/05/2022 15:18

   Po do vrapojne qe te kalosh ti se ke punera te medha. Ne Shqiperi primitivizmi dhe injoranca shiten per tangerllek. Kur nuk respekton kembesoret tek vijat e bardha nuk tregon qe je i forte por qe je derr i pa gdhendur. Kur nuk e vendos femijen ne ndenjesen perkatese por e mban perpara ne timon, nuk tregon qe je « njish » por tregon qe ke inteligjence aq te ulet se kuk llogjikon dot qe po ve femijen tend ne rrezik per jeten.

 • Andrea: 11/05/2022 05:26

  Z. Gazetar. Ju faleminderit per ndjekjen e kesaj problematike. Kjo nuk rregullohet me polica por forcim ligji dhe ndershkim. Ligjet ne Ontario, Kanada, per nje kalim semafori te kuq e kane gjoben mbi 300$. Heren e pare. Te dyten 2000$. E njejta per mos dhenien e prioritetit per kryqezimet dhe kalimtaret. Gjoba fillon nga 1000$ e lart. Por jo vetem. Zbriten piket e patentes dhe me e pafavorshme per nje shofer te papergjegjshem eshte sigurimi nga kompania e sigurimit qe shkon ne stratosfere! Sepse ka risk te larte. Nuk i dhemb as makina, as jeta dhe as burgu apo frika me police. Por xhepi, financa. Kjo e rregullin gjene. Ndaj dhe shoferet jo kalimtaret, kujdesen te mos shtojne shpejtesine apo ngjyren e semaforeve. Gjynaf per njerzit qe traumatizohen perdite.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

SHBA: Disa kompani do të paguajnë udhëtimet e stafit për aborte