Nuk u ftua në samitin e demokracisë nga Biden, ‘shpërthejnë’ akuzat e Rusisë: Përçarës, po privatizoni termin demokraci

Kremlini e ka konsideruar samitin e demokracisë të zhvilluar nga presidenti amerikan Joe Biden si “përçarës”, kjo pasi Rusia nuk u shfaq në listën e të ftuarve.

Rreth 110 vende janë ftuar në samitin virtual, duke përfshirë aleatët kryesorë perëndimorë të Shteteve të Bashkuara, dhe duke mospërfillur Rusinë dhe Kinën. Takimi i reklamuar prej kohësh do të zhvillohet në internet më 9 dhe 10 dhjetor përpara një takimi personal në mbledhjen e tij të dytë vitin e ardhshëm.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se lista e të ftuarve, e publikuar të martën në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit, tregoi se Uashingtoni "preferon të krijojë linja të reja ndarëse, të ndajë vendet në ato që - sipas mendimit të tyre - janë të mira dhe ato që janë të këqija".

"Gjithnjë e më shumë vende preferojnë të vendosin vetë se si të jetojnë," u tha Peskov gazetarëve, duke shtuar se Uashingtoni "po përpiqet të privatizojë termin "demokraci".

Lista e të ftuarve nga ish-bota sovjetike përfshin Ukrainën, Moldavinë, Armenia dhe Gjeorgjinë si dhe tre shtetet baltike që tani janë anëtarë të Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

Biden, i cili e ka bërë luftën midis demokracive dhe "qeverive autokratike" një pikë qendrore të politikës së tij të jashtme, u zotua të mbajë konferencën globale gjatë fushatës presidenciale 2020.

Mospërfillja e Rusisë vjen mes tensioneve në fronte të shumta midis dy fuqive bërthamore, me Uashingtonin që fajëson Moskën për një valë sulmesh kibernetike, dëbime diplomatësh dhe ndërhyrje në zgjedhje. Moska nga ana e saj etiketoi SHBA-në si një "vend jo mik" këtë pranverë, një lëvizje për të cilën Uashingtoni thotë se e detyroi atë të ndalonte të gjitha shërbimet konsullore brenda Rusisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 25/11/2021 09:12

    Po pse Amerika e mban veten vend demokratik ? Vend ku sundon diktatura eshte

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Fundi i ‘epokës’ së Merkel, kancelarja ‘e hekurt’ do të përcillet me këngë lamtumire