Botërori 2018/VAR-i i jep fitoren Francës, 'gjelat' vuajnë përballë Australisë (GOLAT)

Ndeshja Francë-Australi

Falë teknologjisë 'VAR' dhe orës së arbitrit, Franca ka marrë fitoren 2:1 ndaj Australisë në 'Kazan Arena', e vlefshme për Grupin C. Goli i Pogba në minutën e 80-të i sinjalizuar nga kronometri i arbitrit, i dha fitoren "gjelave" të Didier Deschamps.

Fillimisht ishte sulmuesi i Atletico Madrid, Antonie Griezmann i cili kaloi në avantazh "gjelat" nga pika e bardhë e penalltisë, pas një ndërhyrje të parregullt në zonën e rreptësisë. Akordimi i 11 metërshit u bë nga teknologjia 'VAR'. Gëzimi i francezëve nuk zgjati, pasi qendërmbrojtësi Umtitti luan "volejboll" përpara portës së Lloris dhe arbitri nuk heziton të akordojë një tjetër penallti, këtë herë kundër ekipit të Deschamps. Mile Jedinak i Australianëve barazon shifrat 1:1.

Ndërsa në minutën e 80-të ishte Pogba, i cili i ndihmuar nga fati shënon golin e dytë për Francën. Edhe për këtë gol pati sinjalizim nga teknologjia. Kronometri në dorën e arbitrit sinjalizoi Gol për 'blutë'.

Rezultati nuk ndryshon në minutat e mbetura, ndërsa janë francezët ata të cilët i gëzohen kësaj fitorje dhe tre pikëve të marra në ndeshjen e parë të Botërorit "Rusi 2018".

//Shqiptarja.com

• Kafsha: 16/06/2018 14:41

Shqipëria do të mund të ishte në botëror sepse këto dy ditë deri tani nuk kemi parë ndonjë ekip kushedi se ç’farë nga asnjëri vend, por pafatësi për kombëtaren tonë përderisa në grup kishim Spanjën dhe Italinë

Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?