Numër i lartë viktimash, Blinken kërkon informacione nga Kina për shpërthimin e ri të Covid-19

Numër i lartë viktimash, Blinken kërkon informacione nga Kina për shpërthimin e ri të Covid-19

Anthony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken theksoi të enjten nevojën që të gjitha vendet, përfshirë Kinën, të ndajnë informacione mbi përvojat e tyre me COVID-19, në një kohë kur disa ekspertë kanë filluar të ngrenë pyetje në lidhje me shtrimet në spital zyrtar të Pekinit dhe shifrat e viktimave.

Duke folur në një konferencë shtypi në Departamentin e Shtetit, Blinken tha se Uashingtoni ishte i gatshëm të ndihmonte të gjitha vendet për COVID-19, por tha se Pekini nuk ka kërkuar ndihmë nga Shtetet e Bashkuara.

“Është gjithashtu shumë e rëndësishme për të gjitha vendet, duke përfshirë Kinën që të fokusohen tek njerëzit që vaksinohen, duke vënë në dispozicion testimin dhe trajtimin, dhe më e rëndësishmja, të ndajnë informacione me botën për atë që po përjetojnë”, tha Blinken.

Ai nuk pranoi të thoshte se çfarë ndihme specifike, nëse ka, Uashingtoni i ka ofruar kohët e fundit Pekinit, por tha se Shtetet e Bashkuara ishin të gatshme të vazhdojnë të mbështesin njerëzit në mbarë botën, përfshirë Kinën.

Pas protestave të gjera kundër masave të rrepta zbutëse, Kina këtë muaj filloi të çmontojë regjimin e saj "zero-COVID", i cili kishte shkaktuar një dëm të madh financiar dhe psikologjik për 1.4 miliardë banorët e saj.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)