Në fundjavë mot ekstrem, Shkodra dhe Lezha rrezikojnë përmbytje, pritet stuhi nga Mali i Zi

Në fundjavë mot ekstrem, Shkodra dhe Lezha rrezikojnë përmbytje, pritet stuhi nga Mali i Zi

Foto ilustruese

Java ka nisur me diell në Shqipëri, por në fundjavë pritet të ndryshojë. Priten rreshje masive shiu dhe qytetet si Shkodra e Lezha mund të jenë sërish të rrezikuara nga përmbytjet. Të dhënat nga Meteoalb dhe stacionet rajonale meteorologjike bëjnë me dije se rreshjet e shiut në këto dy zona priten të nisin mbrëmjen e së shtunës dhe të vazhdojnë në të njëjtin ritëm deri ditën e diel. Përllogariten deri ne 30mm.

Gjithashtu, moti do të vijojë edhe me ulje të temperaturave në të gjithë vendin. Masat ajrore të ftohta do të vijë nga veriu dhe pritet që një stuhi të formohet përreth Podgoricës së Malit të Zi dhe Shkodrës duke shkarkuar sasi të mëdha shiu.

Sipas parashikimeve të motit nga stacionet meteorologjike, rreshje do të ketë edhe gjatë javës në pjesën qendrore dhe veri-perëndimore të vendit, por do të jenë me një intensitet më të ulët.

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

LIVE -Propozimi i Tabakut për koncesionet, Baçi: Qeveria mos të ndërhyjë, ndryshe kthehet në teatër! Pëllumbi: Për disa pika nuk jemi dakord

LIVE -Propozimi i Tabakut për koncesionet, Baçi: Qeveria mos të ndërhyjë, ndryshe kthehet në teatër! Pëllumbi: Për disa pika nuk jemi dakord