Nxënësit dhe prindërit 9 ditë protesta për shkollën, Bashkia e Elbasanit premton rikonstruksionin

Prej 9 ditësh fëmijët e fshatit Mengël në Elbasan kanë bojkotuar mësimin. Ata kanë zhvilluar protesta të një pas njëshme, pasi fëmijët e tyre nuk duan t’i çojnë në Elbasan, por në shkollën e fshatit. Për këtë problem Bashkia e Elbasanit ka marr vendimin që shkoll të rikonstruktohet. Një fakt të tillë, e bën të ditur drejtoresha e shkollës Nevila Duli. Sipas saj shkolla do të jetë gati për 2-3 javë.

Brenda 10 ditëve duhet të fillojnë punimet nëqoftëse Ministria nuk lëvron fondet, kshuqe…mund të fillojë nesër mund të fillojë pasnesër ,  nesër shkolla do të jetë gati për fillimin e punimeve. Sa do zgjasin punimet ?  Besoj se deri në 3 javë.

Nevila Duli, Drejtorja e Shkollës


Pavarësisht deklaratës së drejtoreshës së shkollës, prindërit kërkuan më parë nisjen e punimeve dhe vetëm atëherë do të pranojnë ti dërgojnë fëmijët në Elbasan. Madje nuk munguan as batutat se nese bashkia është e varfër ata si komunitetet janë të gatshëm të paguajnë vetë çdo shpenzim vetëm shkolla të hapet.

Nëqoftëse këtu  ndalojnë përsëri punimet, përseri vonohet,e njejta gjë, vashdojne protestat,ndalojnë shkollën. Nëse nuk i mjaftojnë fondet Bashkisë jemi të gatshëm të japim nga 50 mij lek deri në 100 mijë lek  çdo banor, që tërregullohet shkolla. Te vijnë ustallarrët të vijnë puntorët këtu, e caktojmë vetë afatin ato, 2 jave 1 muaj më shumë jo.

Banorët

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Shqipëria merr presidencën e Rrjetit të Enteve Rregullatore

Shqipëria merr presidencën e Rrjetit të Enteve Rregullatore