Nxënësit e Darëzezës në Fier më shkollë të re në shtator, banorët: Është bërë një punë e mirë

4 muaj pas marrjes së vendimit për rindërtimin e saj, nga themelet, shkolla e re 9-Vjeçare e fshatit Derëzezë në Fier do të jetë gati për të pritur nxënësit e saj për nisjen e vitit e ri shkollor

Në përfundim të punimeve të fundit mbi 90 nxënës te fshatit Darëzezë në Fier do të jenë gati për të mësuar në bankat e shkollës, e cila çel dyert për ta më 14 shtator.  Vetë prindërit dhe banorët e fshatit shprehen të kënaqur me parametrat e shkollës së re pasi më herët ajo ishte  një godinë e vjetër që rrezikonte të shembej në çdo moment.

Fillim ka qenë i mirë. Tërmeti e shkatërroi. Tano po bëhen ndërtesa  re. Inshallah fillon shkolla në shtator. Me të parën,  është më mirë sot. I thonë 30 vjet shkollë. Qe dëmtuar po tërmeti e dëmtoi edhe më shumë”, thonë banorët.

Nisur fillimisht me idenë e një rikonstruksioni të godinës  pas dëmeve të tërmetit të 26 nëntorit, Bashkia e Fierit vendosi rindërtimin e saj, nga e para punimet e së cilës filluan në 14 maj të këtij viti.

Jemi në fazën e fundit. Kemi filluar që nga fillimi, themelet. Nga data 14 shtator do të jetë gati”, tha inxhinieri i ndërtimit.  

Vendimi për rindërtimin nga themelet të shkollës 9-vjeçare në Darëzezë të Fierit, erdhi pas akt konstatimit të inxhinierëve të ndërtimit se godina e shkollës më shumë se 30 vjeçare ishte e amortizuar dhe se tërmeti i 26 nëntorit e kishte nxjerrë jashtë funksionit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri