OBSH dërgon mjekë dhe furnizime në zonën e tërmetit në Turqi dhe Siri, synon ndihmë për 400 mijë njerëz të prekur nga tërmetet

OBSH dërgon mjekë dhe furnizime në zonën e tërmetit në Turqi dhe Siri, synon ndihmë për 400 mijë njerëz të prekur nga tërmetet

OBSH

OBSH dërgon ndihmë shëndetësore për të arritur te 400 000 njerëz të prekur nga tërmetet në Turqi dhe Siri.  Organizata Botërore e Shëndetësisë po dërgon ekipe ekspertësh dhe fluturime me furnizime mjekësore në Turqi dhe Siri pas tërmetit shkatërrues të së hënës.

"Nevojat shëndetësore janë të jashtëzakonshme," tha Dr Iman Shankiti, përfaqësuesi i OBSH-së për Sirinë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dërgoi 72 tonë ndihma humanotare që përfshijnë furnizime kirurgjikale urgjenteqë do të përdoren për trajtime, për të dyja vendet e prekura nga tërmeti. Një fluturim i parë çarter u nis për në Turqi më 9 shkurt duke transportuar 37 tonë furnizime shpëtimi dhe një fluturim i dytë është planifikuar të dërgojë sot 35 ton furnizime në Siri.

Në total, këto furnizime nga të dy fluturimet do të përdoren për trajtimin dhe kujdesin për 100 000 persona si dhe për 120 000 ndërhyrje urgjente kirurgjikale në të dy vendet.  Një fluturim i tretë është planifikuar të arrijë në Siri më 12 shkurt dhe pritet të transportojë 37 tonë furnizime shëndetësore emergjente për të arritur në 300 000 persona të tjerë.

“Këto furnizime shëndetësore që shpëtojnë jetë janë kritike për trajtimin e të plagosurve dhe ofrimin e kujdesit urgjent për të gjithë ata që janë prekur nga kjo tragjedi në të dy vendet. Të mbijetuarit po përballen me kushte ngrirjeje, pasgoditje të vazhdueshme dhe akses shumë të kufizuar në strehim, ushqim, ujë, ngrohje dhe kujdes mjekësor. Jemi në një garë me kohën për të shpëtuar jetë”,  tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.


Lajmi kryesor:

Mbi 23 mijë viktima nga tërmetet në Turqi e Siri! Ka ende shpresë për të mbijetuarit! Damasku u thotë ‘po’ ndihmave ndërkombëtare


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’